Kolejny zabytek w Zamku w Mosznej odzyska blask

Zamek w Mosznej odnawiany jest nie tylko z zewnątrz, ale również wewnątrz. Tym razem urząd marszałkowski przekazał dofinansowanie z budżetu województwa na prace konserwatorskie drzwi prowadzących do Sali Białej.

Remont elewacji, stolarki okiennej, fontanny, takie właśnie prace prowadzone są w Zamku w Mosznej. Śmiało można powiedzieć, że jest to pierwszy tak poważny remont od czasów budowy tej najpiękniejszej perełki architektonicznej województwa opolskiego.  Jak zauważa Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego, 11 sierpnia to dzień konserwatora zabytków. – Tym bardziej mnie cieszy, że to właśnie dziś mogę podpisać umowę dotyczącą kolejnego remontu w tym zabytku. Przywracamy zamek do blasku. W ten symboliczny dzień, podkreślamy, że skutecznie inwestujemy nie tylko w Moszną, ale również w zabytki w województwie opolskim. Tylko w tym roku przeznaczyliśmy 900 tysięcy złotych na różne prace remontowe i konserwatorskie, od kościołów po budynki świeckie – podkreśla Szymon Ogłaza.

Wyjaśnijmy, że zabytkowe drzwi, które przejdą gruntowną restaurację, są ostatnią remontowanym elementem  holu i parteru Zamku w Mosznej. Urząd marszałkowski przekazał dofinansowanie w kwocie 30 tysięcy złotych, a przywrócenie zabytkowych drzwi będzie kosztowało 80 tysięcy złotych. Tomasz Ganczarek, prezes spółki Moszna Zamek wyjaśnia, że pierwsze poważniejsze prace remontowe miały miejsce już w 2014 roku. Do tej pory przeprowadzono 34 tzw. zadania inwestycyjne. – Projekt rewitalizacji jest podzielony na wiele etapów. Prowadzimy cały czas hotel, restaurację i nie chcemy zakłócać spokoju naszym gościom. Wcześniej w holu głównym miała miejsce renowacja stolarki i boazerii, pozostały nam drzwi. To będzie dopełnienie remontu tego piętra – wyjaśnia Tomasz Ganczarek.

W najbliższych miesiącach  będzie kontynuowana rewitalizacja elewacji, która powinna zostać zakończona jesienią. Cały czas trwają prace związane z renowacją zabytkowej stolarki okiennej. Wymieniana jest winda z 1968 roku. Za kilka dni rozpocznie się rozbiórka tzw. basenu czyli fontanny, która znajduje się przed zamkiem.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy