Niepełnosprawni rządzą Opolem

Władzę w Opolu na dwa dni przejęły osoby z niepełnosprawnościami. Kilkanaście stoisk z rękodziełem, koncerty oraz pokazy odbywają się na Placu Wolności.

Przez dwa dni na Placu Wolności można podziwiać stoiska, gdzie prezentują swoje prace między innymi uczestnicy Warsztatów Terapii Zawodowej z całego województwa. Zainteresowani mogą kupić obrazy, figurki, drewniane skrzynie, ręcznie przygotowane zabawki. – Tego dnia pokazujemy to, co robimy przez cały rok. Mamy pracownię ceramiczną, kulinarną, zabawkarską, ogrodniczą i plastyczną. Do Opola przyjechali wszyscy uczestnicy zajęć. Jest to dla nas radosne święto – mówi Malwina Kupczyk, kierownik WTZ w Starych Siołkowicach. Wicemarszałek województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura podkreśla, że od osób z niepełnosprawnościami można się wiele nauczyć. – Niepełnosprawni, to pełnoprawni. Miarą naszego człowieczeństwa jest to, jak traktujemy innych i jaką jesteśmy wspólnotą. Nasza wspólnota jest wrażliwa na potrzeby innych. Tutaj jest wiele pozytywnej energii – podkreśla Zuzanna Donath-Kasiura.

– Spotykamy się i wspólnie bawimy. Na scenie możemy podziwiać talent i tych młodszych, i tych starszych. Przejęliśmy władzę w mieście. I w naszym zwyczaju jest oddawać je o wiele weselszym. Szczególnie zapraszam na koncert Moniki Kuszyńskiej.  Jej występ, to jest taka terapia zajęciowa. Bo oprócz pięknych hitów, możemy usłyszeć, jak radzić sobie z niepełnosprawnością – mówi Janusz Stasiak, honorowy prezes Wojewódzkiego Towarzystwa Walki z Kalectwem.

Zainteresowani mogą uczestniczyć w wykładach promujących zdrowie, które odbywają się w miejskiej bibliotece. Organizatorem XX Ogólnopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych jest Wojewódzkie Towarzystwo Walki z Kalectwem.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy