OCRG dla biznesu

Nabory podnoszące kwalifikacje zawodowe i umożliwiające rozwój infrastruktury badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw oraz szkolenia, konferencje i wiele aktywności wspierających opolskich przedsiębiorców. OCRG podsumowało rok, przedstawiając jednocześnie plany na rok 2024.

– Mimo przeciwności udało się jeszcze w roku poprzednim przekazać przedsiębiorcom część z 966 mln euro, które w ramach środków z Unii Europejskiej trafiły do naszego regionu. Na pierwszy rzut, aby wesprzeć zarówno regionalne firmy, jak i ich pracowników oraz – po prostu – każdego chętnego mieszkańca, uruchomiono nabory na podnoszenie kwalifikacje zawodowe, z których mogły skorzystać zarówno osoby indywidualne, jak i firmy. W tym drugim przypadku o dofinansowanie mogli ubiegać się zarówno właściciele, jak i ich pracownicy. W sumie do OCRG wpłynęło ponad 4500 wniosków na łączną kwotę bliską 30 000 000 zł – mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego.

Każdy chętny Opolanin mógł aplikować o dofinansowanie dokształcania w wysokości 9,5 tysiąca złotych. – Na początek uruchomiliśmy nabór na studia podyplomowe, co wymagało od nas przyspieszenia całej procedury tak, by zdążyć jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego. Następnie możliwe było także aplikowanie na różnego rodzaju kursy i szkolenia. Zakładaliśmy, że przyczyni się to do zwiększenia zainteresowania, ale trzeba przyznać, że skala popularności była ogromna – mówi Tomasz Hanzel, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

W ramach odrębnego naboru o dofinansowanie mogli ubiegać się także właściciele i pracownicy opolskich firm. – Każdy pracodawca mógł ubiegać się o dofinansowanie nieprzekraczające 50 000 zł na firmę. W zależności od ceny kursu, mogło to być od 5 do nawet kilkunastu kursów, szkoleń czy studiów, dzięki czemu możliwe było podniesie kwalifikacji zawodowych zarówno własnych, jak i pracowników – dodaje Michał Wojczyszyn, zastępca dyrektora OCRG.

Rok 2023 to także nabory na prace badawczo-rozwojowe i infrastrukturę w miko, małych i średnich przedsiębiorstwach. Na te działania opolskie firmy otrzymały już wsparcie w wysokości około 6 mln zł, a w trakcie oceny są wnioski  na ponad 35 mln zł.

Ale zadania OCRG wykraczały poza pośredniczenie w przekazywaniu pieniędzy unijnych. – W minionym roku Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki prowadziło 48 projektów inwestycyjnych, z czego 6 zakończyło się sukcesem, a szacowane nakłady finansowe tych inwestycji wyniosą 9 mld zł, natomiast docelowa liczba nowych miejsc pracy wyniesie 2800 – mówi Szymon Ogłaza.

Miniony rok to także wsparcie regionalnych MŚP instrumentami finansowymi, dzięki którym mikro, małe i średnie przedsiębiorstw z regionu mogły pozyskać pieniądze na trzy obszary: ekoinnowacje i zarządzanie efektywnością środowiskową, wdrażanie TIK czyli realizacja rozwiązań cyfrowych oraz inwestycje w sprzęt produkcyjny czy inwestycje zwiększające skalę i zasięg działalność. Do tego możliwe będzie otrzymacie wsparcia na tzw. ekoinwestycje, tj. poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstw, modernizacje budynków i oraz inwestycje w odnawialne źródła energii .

W roku 2023 nie zabrakło także bezpłatnych wydarzeń, szkoleń i różnego rodzaju spotkań, w których wzięło udział prawie 5000 osób. – Oferta była naprawdę bogata: były to np. szkolenia związane z HR, marketingiem, ale także nasz II Regionalny Kongres Gospodarczy „Opolskie dla biznesu” czy spotkania i prelekcje ze specjalistami nt. tzw. sukcesji – mówi dyrektor Hanzel.

W ramach unijnych funduszy OCRG zaplanowało na rok 2024 5 naborów, w ramach których wsparcie będą mogły otrzymać różne grupy. Jako pierwszy, bo już w marcu, ruszy nabór na promocję gospodarczą, na który przeznaczono 8 mln zł. – Z tych pieniędzy skorzystać będą mogły mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, aby sfinansować np. wyjazdy na międzynarodowe targi, ale także materiały promocyjne, które pomogą w wypromowaniu swojej oferty i znalezieniu nowych partnerów biznesowych – mówi Michał Durzyński, zastępca dyrektora OCRG.

Na tym jednak nie koniec, bowiem Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki realizować będzie także projekt skierowany do branży hotelarsko-gastronomiczno-cateringowej. Tzw. HoReCa ma ruszyć jeszcze w pierwszej połowie 2024. – Kwota alokacji dla firm z województwa opolskiego wynosi około 30 mln zł. Do tego, w drugiej połowie roku, zaplanowana jest kolejna edycja naboru podnoszącego kwalifikacje zawodowe,wsparcie MŚP z subregionu południowego Opolszczyzny oraz dotacje na wdrożenie wyników prac badawczo – wymienia Michał Durzyński.

W planach na najbliższe miesiące OCRG ma także nabór na wsparcie instytucji otoczenia biznesu, kolejną edycję Programu Mentoringu Biznesowego oraz III Regionalny Kongres Gospodarczy „Opolskie dla biznesu”, który odbędzie się 25 października.

OCRG

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy