Kolejny milowy krok w OCR Korfantów

Nowy pawilon szpitalny z pokojami dla pacjentów, gabinetami lekarskimi, salami rehabilitacji oraz zapleczem sanitarnym właśnie został oddany do użytku w Opolskim Centrum Rehabilitacji w Korfantowie. To nowa jakość dla pacjentów i personelu. Placówka posiada ogromną renomę w ortopedii i rehabilitacji, współpracuje z najlepszymi ośrodkami w Polsce i „zaprasza do współpracy” nowoczesne roboty. 

Szpital na miarę XXI wieku

Nowy pawilon łóżkowy stwarza lepsze warunki dla pacjentów rehabilitacyjnych, którzy dziś leżą w wieloosobowych salach bez węzłów sanitarnych. Inwestycja pozwoli na zmianę lokalizacji oddziału chirurgii ortopedycznej z budynku zamku, wyeliminuje też konieczność transportu pacjentów po zabiegach operacyjnych, ponieważ usytuowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie bloku operacyjnego. To ponad 3600 dodatkowych metrów kwadratowych szpitala, na których znalazło się 36 sal

dla ponad 70 pacjentów, dwie sale gimnastyczne, gabinety lekarskie i pielęgniarskie, pomieszczenia zabiegowe, sale rehabilitacji, sale odwiedzin, świetlica, kuchnia i jadalnia z ogólnodostępnym tarasem. Prawie dwukrotne zwiększenie powierzchni szpitala pozwoli zmniejszyć liczbę pacjentów przebywających w dotychczasowych, czasami nawet 5-osobowych, pomieszczeniach, oferując im przebywanie w komfortowych dwuosobowych salach z pełnym węzłem sanitarnym.

Projekt na miarę potrzeb i wyzwań

Inwestycja to część programu „Stworzenie Centrum Skonsolidowanych Usług Rehabilitacyjnych – rehabilitacja lecznicza, w tym ukierunkowana na minimalizację następstw po przebytej chorobie wywołanej COVID 19”. Program zrealizowano dzięki 27 mln zł dofinansowaniu ze środków europejskich i 8 mln zł z budżetu Samorządu Województwa Opolskiego. W programie, którego liderem było Opolskie Centrum Rehabilitacji, udział wzięło dodatkowo 21 podmiotów leczniczych z całego województwa, co istotne – z każdego powiatu w regionie. Dodatkowo wyposażono 20 gabinetów rehabilitacyjnych w sprzęt o łącznej wartości 3 mln zł.  Uroczystość była okazją do wręczenia certyfikatów dla wspomnianych gabinetów.

– To był priorytet, aby ten budynek powstał. Zależało mi też na sieciowaniu gabinetów rehabilitacji w całym województwie, a mamy tu ponad dwudziestu partnerów. Te gabinety otrzymały w ramach projektu blisko 3 mln złotych na doposażenie. Dążymy do standaryzacji usług rehabilitacyjnych. Warto wspomnieć, że z rehabilitacji pocovidowej skorzystało blisko 2,5 tysiąca osób – przyznał marszałek Andrzej Buła.

Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath – Kasiura dodała, że bardzo jej zależy, aby mieszkańcy województwa powracali do zdrowia w komfortowych warunkach. – Standard XXI wieku stał się możliwy dzięki pieniądzom europejskim. Aby to mogło się wydarzyć warto tu podkreślić zaangażowanie i pracę całego zespołu OCR Korfantów. Bardzo bym chciała, aby kolejne działania skupiły się na zagospodarowaniu terenu zielonego wokół szpitala  – wyjaśniła.

Robert wspiera doskonały zespół

Wojciech Machelski, prezes OCR w Korfantowie podkreśla, że najważniejsi są pacjenci. – Wiele lat temu założyliśmy koncepcję rozwoju placówki i od tego czasu konsekwentnie zmieniamy się na lepsze dla naszych pacjentów. Pawilon to największa inwestycja, został nam jeszcze remont 10 sal chorych z pełnymi węzłami sanitarnymi i wchodzimy w nową erę komfortu. Wprowadzamy nowe usługi medyczne z zakresu robotyki. Udało nam się zakupić robot do endoprotez kolanowych, pierwsze zabiegi wykonaliśmy 11 stycznia. Wprowadziliśmy też roboty do rehabilitacji tj. Roberta, wkrótce pojawią się u nas egzoszkielety – wymienił.

– Marzyliśmy o takim nowoczesnym sprzęcie, a nowe warunki lokalowe usprawnią organizację pracy. To też lepsze wykorzystanie potencjału ludzkiego, jeśli chodzi o fizjoterapię. Nasza kadra to doskonale wykształceni ludzie. Do tej pory „chwilowo” pracowaliśmy w przypadkowych miejscach, teraz jest to skoncentrowane, porządnie urządzone i wyposażone, co też jest bardzo ważne dla pacjentów – podkreślił Grzegorz Skiba, specjalista rehabilitacji.

Prof. Jarosław Czubak, krajowy konsultant w dziedzinie ortopedii, traumatologii i narządu ruchu podkreśla, że inwestycja to zrozumienie potrzeb w zakresie rehabilitacji i ogromny skok jakościowy. – Zadaniem ortopedii jest zapewnienie jakości dla pacjenta nie na rok, dwa, lecz na lata. Wejście na nowoczesną drogę przy wykorzystaniu robotyki jest bardzo ważne – podkreślił.

Zadowoleni pacjenci i wspaniały personel

Barbara Weiss, z Polskiej Nowej Wsi przebywa w OCR od dwóch tygodni. – Został mi tydzień pobytu i będzie mi bardzo tego miejsca brakować. Jestem ogromnie zadowolona z warunków, profesjonalnej i miłej opieki oraz jakości i różnorodności zabiegów. Oczywiście wspomnę o czystości i doskonałych posiłkach. Czuję się zdecydowanie lepiej niż przed przyjazdem. Chętnie tu wrócę i wszystkim polecam ten ośrodek – zachęcała pacjentka.

Wtóruje jej współlokatorka Krystyna Zaręba. – Rehabilitacja, opieka, jedzenie, wszystko na medal. Mam zabiegi na wyciągach, pole magnetyczne i wirówki. Nawiązałam wspaniałe relacje z współlokatorkami, atmosfera jest bardzo serdeczna – przekonywała pacjenta z Dolnego Śląska.

W Opolskim Centrum Rehabilitacji w Korfantowie wykonuje się rocznie blisko 1 500 zabiegów ortopedycznych, z rehabilitacji w skali roku korzysta tu ponad 4 000 osób. W placówce, która „postawiła na nogi” tysiące pacjentów już wkrótce uruchomiony zostanie także basen.

kk

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy