Bezpieczniej w Złotnikach koło Opola

Kolejne przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną otwarto w Złotnikach. W najbliższych latach podobne przejścia zostaną oddane w większości miejscowości województwa opolskiego.

W Złotnikach przy okazji otwarcia przejścia dla pierwszych zainaugurowano Marszałkowski Program „Super ZEBRA”. O tym, gdzie takie przejście powstanie zadecydują samorządy. To one będą zgłaszać swoje propozycje do programu tak, aby w przeciągu kilku lat wzrosło znacząco bezpieczeństwo na drogach wojewódzkich w regionie.

Wójtowie, burmistrzowie bądź prezydenci miast będą mogli zgłosić maksymalnie dwa wnioski na budowę przejścia. Realizowane będą inwestycje przy drogach wojewódzkich. Przejścia przy ulicach gminnych powstaną tam, gdzie nie ma dróg wojewódzkich. Inwestycje na drogach wojewódzkich będą realizowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu. Z kolei za zadania na drogach gminnych będą odpowiadać samorządy, które zgłosiły je do programu.

Z pomysłu cieszy się wójt Prószkowa Krzysztof Cebula. – To jest bardzo dobra inicjatywa. Gmina Prószków złoży dwa wnioski o budowę przejścia w Chrząszczycach i Przysieczy. Obecnie są one nieoświetlone. Chciałbym, aby poprawiło się w tym miejscu bezpieczeństwo – zaznacza wójt Krzysztof Cebula.

Zarząd województwa opolskiego przygotował kilka wariantów, jak ma przejście wyglądać. Przewidziano m.in. aktywne znaki, punktowe odblaski w asfalcie, lampy. Jak podkreśla Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego, nabór już się rozpoczął i potrwa do 28 kwietnia.

– Spotkaliśmy się w Złotnikach ponieważ tutaj otwieramy przejście dla pieszych z wzbudzaną sygnalizacją. Zależy nam na tym, aby tych przejść było znacznie więcej. Nasza inicjatywa stwarza możliwości wszystkim gminom, aby przejścia były bezpiecznie. Szczególnie ważna są dla nas miejsca newralgiczne czyli przy szkołach, placówkach zdrowia czy sklepach. W naszej szerokości geograficznej są takie okresy, że trudno dostrzec przechodnia. W ciągu trzech lat programem chcemy objąć całe województwo opolskie – mówi Szymon Ogłaza.

O tym, że nadal należy zwracać uwagę na bezpieczeństwo mówi podkomisarz Tomasz Kukułka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. – Statystyki pokazują, że pierwszy kwartał pozostawia dużo do życzenia. Na osiemdziesiąt wypadków w naszym województwie, aż 38 miała miejsce na przejściach dla pieszych. Co niepokojące, te wypadki były z winy kierujących. Stąd nasze apele o zachowanie ostrożności szczególnie w terenie zabudowanym i przed przejściami dla pieszych – zaznacza Tomasz Kukułka. Dodaje on, że potrącenie pieszego niesie ze sobą przeważnie tragiczne konsekwencje.

Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Edward Kinder zaznacza, że najważniejsza jest edukacja i świadomość. – Od tego zależy życie i zdrowie uczestników ruchu drogowego. Ważne są zarówno przepisy jak i zdrowy rozsądek. Są takie sytuacje, że zielone światło nie zwalnia z zatrzymania. Prędkość zawsze należy dopasowywać do sytuacji, żeby bezpiecznie zahamować – dodaje Edward Kinder.

Szczegóły naboru można znaleźć na naszej stronie internetowej:

Marszałkowski Program „Super ZEBRA”  – zapraszamy samorządy

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy