Chróścina najpiękniejsza w województwie opolskim

Kompleks boisk, korty tenisowe, szlaki rowerowe i biegowe. Odnowiony park i prężnie działające organizacje pozarządowe. Tak wygląda Chróścina, zwycięzca konkursu „Piękna Wieś Opolska 2018”.

Mieszkańcy wsi potrafią skutecznie zawalczyć o unijne pieniądze, gminne dofinansowania czy mądrze zagospodarować fundusz sołecki. W efekcie na wsi żyje się bardzo wygodnie. Zarówno młodzież, jak i dorośli, mogą korzystać z ogólnodostępnych terenów rekreacyjnych. To właśnie dbałość o przyrodę, połączona z wykonaniem inwestycji zostały docenione w tegorocznym konkursie „Piękna Wieś Opolska 2018”.

Pierwsza nagroda powędrowała do mieszkańców Chróściny w gminie Dąbrowa.  – To ogromy wieloletni wysiłek wielu ludzi. Podniosła się ranga miejscowości. Teraz żyje się nam bardzo wygodnie. Jesteśmy zaangażowani. Wszyscy mieszkańcy pracują na naszą, czyli swoją, rzecz. Mamy zgrany team, sporo liderów. Cieszę się, że właściciele wielu naszych firm oferują bezinteresowną pomoc – mówi Katarzyna Gołębiowska-Jarek.

– Dzięki gminie Dąbrowa udało nam się zdobyć pieniądze na renowację naszego parku. To jest nasza perełka. To jest prestiż, że jesteśmy najpiękniejsi – dodaje sołtys Magdalena Podsada.

Ewa Rosińska, liderka wiejska, mówi o tym, że bez większego problemu mieszkańcy angażują się i rozmawiają o przyszłości miejscowości. – Najważniejsze jest to, aby pierwszy raz się udało, później wszystko nakręca się samo. To daje również satysfakcję mieszkańcom i pomaga w pozyskiwaniu pieniędzy. Jak się wygrywa, jest bardzo dużo osób do pomocy  – dodaje liderka.

W Dąbrowie mieszkańcy mają do dyspozycji nowoczesny kompleks boisk, korty tenisowe. W odnowionym parku do dyspozycji są ścieżki piesze i rowerowe. Działające od ośmiu lat stowarzyszenie organizuje spotkania przyrodnicze. Partnerami w tym przedsięwzięciu są Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze, Uniwersytet Opolski i sami przyrodnicy.

Marszalek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreśla, że konkurs napędza całą Opolszczyznę. – Udało nam się wytworzyć pozytywne konkurowanie ze sobą. Jak co roku, laureaci stają się inspiracją dla innych. Są przykładem realizacji przedsięwzięć wspartych finansowo z funduszy unijnych. Nasze miejscowości pięknieją. Dbałość o jeden element przyczynia się do tego, że remontowane i odnawiane są kolejne. Dziś już nie zaskakuje, że niewielkie miejscowości mają piękną infrastrukturę – mówi marszałek.

W tym roku najlepszym projektem odnowy wsi okazał się Eko-Przystanek w Spóroku. W miejscowości zagospodarowany został „Ptasi stawek”. Elementem projektu było wybudowanie dużej wiaty ze stołami i ławeczkami oraz grilla. Hitem okazała się ekologiczna toaleta. – Denerwowaliśmy się, czekaliśmy i mamy pierwsze miejsce za projekt. To jest nowatorska rzecz na Opolszczyźnie, czyli toaleta, w której pracują dżdżownice kalifornijskie. Konkurs zmienia nasze miejscowości. A to sprawia, że odwiedza nas wielu turystów. Dzięki pomysłowi jesteśmy bardzo rozpoznawalni. Ekologiczna toaleta  stała się ciekawostką – mówi Hubert Klencz, sołtys wsi.

Piotr Wrona

14_Informacja o laureatach konkursu PWO 2018

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy