Madonny Kresowe w Wójcicach po raz siódmy

Opolscy Kresowianie i przedstawiciele władz samorządowych spotkali się podczas VII Opolskich Dni Madonn Kresowych. To wyjątkowe wydarzenie, jak również atmosfera Sanktuarium Matki Boskiej Łopatyńskiej w Otmuchowie-Wójcicach, od pierwszej edycji  zachęca do udziału wielu mieszkańców naszego województwa. 

Uroczystości rozpoczęła uroczysta msza święta. Po niej parafianie i przybyli goście mogli wysłuchać wykładu ks. Grzegorza Kopija o historii obrazu Matki Boskiej Buszczeckiej (z miejscowości Buszcze, powiat brzeżański, woj. tarnopolskie II RP). Obraz ten po II wojnie światowej Kresowianie przywieźli do Racławic Śląskich, gdzie obecnie znajduje się w miejscowym kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Opolskie Dni Madonn Kresowych organizują od lat społecznicy ze Stowarzyszenia Odbudowy Kościoła w Łopatynie z siedzibą w Wójcicach, na czele z paniami: Anną LudwąZofią Cichewicz. Pomysł, aby zorganizować cykliczne wojewódzkie obchody zrodził się prze laty jako owoc współpracy Kresowian z Wójcic z przedstawicielami samorządu województwa opolskiego. Inicjatywa na rzecz pogłębiania i utrwalania wiedzy o dziejach i kulturze Kresów jest bezcenna. Kresy to nie tylko urzekająca przyroda i architektura, to nie tylko bogata i ciekawa historia. To krąg ludzi, którzy potrafią pielęgnować wspomnienia i miłość do Ojczyzny.

Podczas uroczystości w Wójcicach władze samorządowe województwa opolskiego reprezentowali Przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego dr Norbert Krajczy, który uczestniczy w obchodach Opolskich Dni Madonn Kresowych od ich pierwszej edycji oraz członek zarządu województwa Antoni Konopka.

Organizatorzy uroczystości w Wójcicach podejmują starania, aby zachować i spopularyzować pamięć o kresowych wizerunkach Madonn, które po 1945 roku wraz z kapłanami i wiernymi z kresowych parafii przybyły do różnych miejscowości Śląska Opolskiego. Wiele z tych wizerunków otoczonych jest czcią jako cudowne obrazy Matki Boskiej, powierniczki  dramatycznych losów mieszkańców dawnych polskich Kresów, a także uznawane są za symbol duchowej łączności mieszkańców naszego regionu o kresowych korzeniach z ziemią rodzinną swoich przodków.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa oraz przy wsparciu samorządu województwa opolskiego.

JIW-BDO

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy