Ścieżka rowerowa połączy gminę Tułowice i Niemodlin

Za blisko 7 mln złotych zostanie wyremontowany kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej 405, powstaną też brakujące elementy bardzo ważnych ścieżek rowerowych. Właśnie podpisano umowę z wykonawcą – firmą VIANKO.

Nowym odcinkiem pojedziemy już w grudniu. Pieniądze na inwestycję przekazał samorząd województwa opolskiego oraz gminy: Niemodlin i Tułowice, które do zadania dołożyły po 100 tysięcy złotych.

Zakres opracowania obejmuje rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 405 na odcinku Wydrowice – Tułowice Małe. Inwestycja składa się z dwóch odcinków: od miejscowości Wydrowice do węzła drogowego na skrzyżowaniu DW 405 z Obwodnicą Niemodlina oraz od skrzyżowania DW 405 z Obwodnicą Niemodlina do miejscowości Tułowice Małe.

– Musieliśmy poczekać, aż wybuduje się obwodnica Niemodlina. Teraz chcemy połączyć istniejące ścieżki rowerowe włączając w ich sieć brakujące odcinki. Tam, gdzie trzeba zbudujemy także chodnik i zjazdy na posesje. Wykonawca, firma Vianko to sprawdzony partner, który wykonał już dla nas wiele realizacji – wyjaśnił Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa.

Inwestycje zachwalają burmistrzowie obu gmin. – Ścieżka ważna jest nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa, ale też uprawiania sportu i rekreacji. Połączą się dwie gminy: Niemodlin i Tułowice, właśnie w tych brakujących odcinkach ścieżki rowerowej. Tą trasą bardzo często jeżdżą rodziny, także z małymi dziećmi. Cieszę się, że pojedziemy nią jeszcze w tym roku – mówiła burmistrz Niemodlina Dorota Koncewicz.

Andrzej Wesołowski, burmistrz Tułowic podkreśla, że to strategiczna inwestycja. – Został nam odcinek około kilometra, po stronie naszej gminy ponad pół km połączenia ścieżki pieszo rowerowej z Niemodlinem. Mamy ścieżkę od Ligoty Tułowickiej do Tułowic Małych, natomiast brakuje tego fragmentu, o który mieszkańcy zabiegali od dawna. Cieszy nas to, że poprawi się też standard drogi – zachwalał.

Bartłomiej Horaczuk, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu zaznacza, że poza ścieżką poprawi się kilometrowy odcinek DW 405. – Chcemy, aby powstała też nowa droga z nową konstrukcją. Poza jednym przepustem inwestycja nie jest szczególnie trudna. W czasie budowy obwodnicy Niemodlina, droga ta była dojazdem do placu budowy w związku z czym była wykorzystana do transportu ciężkich kruszyw. Jej konstrukcja ucierpiała – przyznał. Jak dodał, nowe fragmenty ścieżki włączą się tych już istniejących. – Ścieżka od węzła obwodnicy do centrum Niemodlina przez Wydrowice została przez nas wykonana we wcześniejszych latach przy okazji budowy dwóch mostów na tej drodze. Teraz będzie ciągłość ścieżki. Podobnie nowy fragment zostanie włączony do ciągu ścieżek rowerowych gminy Tułowice.

O zakresie robót mówił Tomasz Trzaskowski, właściciel Vianko. – Wykonamy drogę, ścieżkę rowerową, chodnik, a dodatkowo kanał technologiczny przejścia dla pieszych wraz z doświetleniem. Wchodzimy na plac budowy 5 października, pierwszy odcinek 400 metrów będzie zamknięty w całości, w przypadku drugiego odcinka wprowadzimy ruch wahadłowy. Objazd będzie prowadzony przez obwodnicę Niemodlina – doprecyzował.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy