Kolejne  zabytki odzyskają blask

124 i pół tysiąca złotych dla trzech parafii w powiecie namysłowskim i 20 tysięcy złotych dla  jednej parafii w powiecie kluczborskim  – to kolejne pieniądze z budżetu województwa, które pomogą odzyskać blask zabytkom w regionie. Marszałek Andrzej Buła właśnie wręczył umowy dotacyjne.

5 sierpnia w Pokoju marszałek województwa Andrzej Buła wręczył umowy dotacyjne proboszczom kilku parafii z powiatu namysłowskiego  i jednej z powiatu kluczborskiego w ramach rozstrzygniętego konkursu na wykonanie  prac konserwatorskich i restauratorskich przy zabytkach w naszym regionie. To kolejne pieniądze w ramach puli 1 miliona 200 tysięcy złotych, które zostały podzielone na 37 zadań.  Przypomnijmy, że to rekordowa suma dotacji na renowację zabytków udzielona z budżetu województwa.  Pieniądze otrzymały przede wszystkim właśnie parafie rzymskokatolickie i ewangelicko-augsburskie, ale także osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy oraz inni właściciele i zarządcy obiektów,  wpisanych do rejestru zabytków. – Być może skala dofinansowania poszczególnych przedsięwzięć nie jest oszałamiająca, ale skala ogólnego wsparcia w regionie robi wrażenie. To czterokrotny wzrost takich dotacji od 2018 roku – podkreśla marszałek.

79 i pół tysiąca złotych na dwa projekty otrzymała Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pokoju. Jak mówi proboszcz Eneasz Kowalski, za te pieniądze przede wszystkim możliwy będzie dalszy etap konserwacji i restauracji ołtarza głównego w kościele św. Zofii w Pokoju. – Planujemy także z drugiej dotacji zakończenie remontu bardzo cennego nagrobka nadleśniczego Heinricha von Burgsdorf, znajdującego się na cmentarzu ewangelickim w Pokoju. Piaskowiec, z którego jest wykonany, przetrwał już dwieście lat, ale wymaga odnowienia – mówi proboszcz.

Parafia św. Mikołaja w Wilkowie otrzymała 15 tysięcy na położenie nowej, granitowej posadzki w kościele, zaś  parafia św. Wawrzyńca w Woskowicach Małych 30 tysięcy zł na konserwację polichromii na ścianie wschodniej prezbiterium drewnianego kościoła.

Umowę na 20 tysięcy zł otrzymał także proboszcz Maciej Grochota  z parafii św. Jacka w Wierzbicy Górnej, co pozwoli na konserwację ołtarza głównego w kościele. Ksiądz nie ukrywa radości z faktu otrzymania pieniędzy. – Ołtarz nie był jeszcze poddawany renowacji , a pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku – mówi.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy