Ruszają termomodernizacje w dwóch powiatach

Subregion Kędzierzyńsko-Strzelecki otrzymał pieniądze, dzięki którym będą przeprowadzone prace termomodernizacyjne w budynkach  użyteczności publicznej. To projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, jego całkowita wartość to ponad 24 mln zł.

Liderem projektu jest gmina Kędzierzyn-Koźle, a partnerami gminy: Cisek, Polska Cerekiew, Reńska Wieś, Ujazd, Strzelce Opolskie, Zawadzkie, Jemielnica, Leśnica, Pawłowiczki i Bierawa oraz powiaty: kędzierzyńsko-kozielski i strzelecki.

Termomodernizację przejdą: szkoły w Kędzierzynie-Koźlu, trzy przedszkola w Strzelcach Opolskich i przedszkole w Raszowej, zespół szkolno-przedszkolny w Reńskiej Wsi, szkoła w Sieroniowicach w gminie Ujazd, zespół szkół w Solarni w gminie Bierawa, budynek poczty i policji w Cisku, urząd gminy w Polskiej Cerekwi, hala sportowa w Zawadzkiem, świetlica wiejska w Piotrówce w gminie Jemielnica, dom kultury w Trawnikach w gminie Pawłowiczki oraz filia DPS Strzelce Opolskie w Szymiszowie.

W ramach projektu modernizację energetyczną przejdzie  w sumie 16 budynków  użyteczności publicznej. Szacuje się, ze oszczędność energii cieplnej wyniesie 26 386 GJ/rok, a energii elektrycznej – 369 MWh/rok.

Prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska dodaje, że wszyscy partnerzy projektu dobrze współpracują. –  Zdecydowaliśmy się na wspólny, dobry  projekt, teraz czeka nas tylko praca – mówi. Małgorzata Tudaj, starosta kędzierzyńsko-kozielski podkreśla, że i powiat zyskał na tym projekcie. – To termomodernizacja dwóch obiektów szkolnych. To przede wszystkim oszczędność energetyczna, mniejsze opłaty, cieplej w szkołach. Nigdy, bez projektów unijnych, nie moglibyśmy się podjąć takich termomodernizacji – dodaje.

Także burmistrz Strzelec Opolskich Tadeusz Goc mówi, że dzięki temu projektowi zrealizowaną zostaną remonty czterech strzeleckich przedszkoli, które były planowane od wielu lat.

– To inwestycje przemyślane. W 14 z 16 obiektów będą zainstalowane odnawialne źródła energii, wpływamy w ten sposób na zmniejszenie smogu. Jako samorządowcy dajemy dobry przykład mieszkańcom. Na przykładzie tych inwestycji mogą się uczyć, w jakim kierunku iść, jak remontować, dbając jednocześnie o jakość powietrza. To mają być takie wzorcowe inwestycje – mówi marszałek Andrzej Buła.

VR/PW

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy