11 milionów złotych na rewitalizację pałacu w Woskowicach Małych

Ośrodek Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych otrzymał z budżetu Województwa Opolskiego dofinansowanie na realizację inwestycji pn. „Rewitalizacja zabytkowego budynku pałacu na terenie Ośrodka Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych wraz z dobudową dźwigu osobowego”. Dzisiaj, 13 lipca, przekazana została umowa dotacyjna.

Inwestycja będzie realizowana w latach 2023-2024, a w ubiegłym roku Ośrodek Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych przygotował kompletną dokumentację techniczną, potrzebną do realizacji zadania. Wykonany zostanie remont elewacji pałacu, wymiana bądź renowacja zabytkowej stolarki okiennej, remont wieży pałacowej, przebudowa i montaż windy, renowacja klatki schodowej i zabytkowych kamiennych schodów prowadzących do wejścia do pałacu. Montaż windy umożliwi pełny dostęp do pałacu, siedziby Ośrodka Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych osobom z niepełnosprawnościami. Wartość tej inwestycji to kwota 11 milionów zł, która w całości zostanie pokryta ze środków pochodzących z budżetu Województwa Opolskiego.

Umowę pomiędzy Województwem Opolskim a Ośrodkiem Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych podpisali wicemarszałek Województwa Opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura i dyrektor Ośrodka Leczenia Odwykowego Bartłomiej Orpel.

– Pieniądze, które dzisiaj otrzymujemy to ogromna dotacja, za 11 milionów złotych przeprowadzimy kompleksową rewitalizację zabytkowego budynku pałacu, w którym mieści się nasz ośrodek. Poza samą rewitalizacją pewien zakres dotyczy również udogodnień dla naszych pacjentów, przede wszystkim do budynku pałacu zostanie dostawiona winda, która umożliwi leczenie osób z niepełnosprawnościami. To z pewnością nowa jakość i zwiększenie dostępności naszych usług dla osób, które do tej pory nie mogły z tego typu leczenia korzystać – podsumowuje dyrektor Ośrodka Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych Bartłomiej Orpel.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza inwestycja w ostatnim czasie w Woskowicach Małych. W ramach projektu unijnego, wartego blisko 7 mln zł, na początku tego roku zmodernizowano systemy – grzewczy oraz ciepłej wody, całe oświetlenie, które zostało wymienione na energooszczędne, a także utworzono farmę fotowoltaiczną. Pod koniec 2021 roku zrealizowano tam również projekt unijny z zakresu bioróżnorodności, w ramach którego w przypałacowym parku przeprowadzono prace opiewające na ok. 1 milion 200 tysięcy złotych.

– Bardzo zależy nam na tym, aby oprócz podniesienia komfortu pacjentów, dbać również o zabytki, o dziedzictwo naszego regionu, które jest dla nas niezwykle ważne. Miejsce, w którym mieści się Ośrodek Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych pięknieje, rozpoczynaliśmy od rewitalizacji parku, w którym mogą wypoczywać nie tylko pacjenci, ale również mieszkańcy, zachwycając się piękną okolicą. Udało nam się także w ubiegłym roku zakończyć wymianę źródeł ciepła, dzięki którym mieszkańcy mogą oddychać naprawdę czystym powietrzem, dlatego, że budynek jest teraz ogrzewany przy pomocy pompy ciepła, założone zostały również panele fotowoltaiczne – mówi wicemarszałek województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura. 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy