Podwyżki dla pracowników instytucji kultury

To pewne. Będą podwyżki płac dla pracowników instytucji kultury województwa opolskiego, czyli: Teatru im. Jana Kochanowskiego, Filharmonii Opolskiej, Muzeum Śląska Opolskiego, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Wsi Opolskiej oraz współprowadzonego wraz z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.

 

Zarząd Województwa Opolskiego 21 marca 2023 r. podjął decyzję o przekazaniu 4 568 334 zł dla Wojewódzkich Samorządowych Instytucji Kultury, co w przeliczeniu na jeden etat średnio daje 800 zł. To o ile ostatecznie wzrośnie pensja pracownika zadecyduje dyrektor danej instytucji. Finansowanie z budżetu województwa instytucji kultury w 2023 r. wyniesie 55 639 542 zł, co stanowi 29,1% wzrostu w stosunku do wykonania 2022 roku.

Warto podkreślić, że średnie wynagrodzenie pracowników związanych z kulturą rośnie systematycznie od 2016 roku.

Wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca mówił podczas konferencji prasowej, że ma dziś do przekazania dobrą wiadomość odnośnie podwyżek i finansowania instytucji kultury w ciągu kilku lat.

– Finansowanie instytucji kultury w ostatnich latach wzrosło o ponad sto procent. Od  dwudziestu milionów złotych w 2017 roku po pięćdziesiąt jeden milionów złotych na ten rok, bez uwzględnionych podwyżek. Średnie wynagrodzenie w tych instytucjach rosło od kwoty niecałych trzech i pół tysiąca złotych w 2017 po kwotę pięciu tysięcy trzystu dziewięćdziesięciu trzech złotych, czyli mamy wzrost powyżej dwóch tysięcy złotych na etat w ciągu ostatnich lat. Te podwyżki były związane m.in. z szalejącą inflacją i rosnącą płacą minimalną w ostatnich latach. Wczoraj zarząd województwa podjął decyzję o przekazaniu kwoty ponad czterech i pół miliona złotych dla pracowników instytucji kultury. Te podwyżki obowiązują od stycznia, czyli pracownicy instytucji kultury otrzymają wyrównanie przy najbliższym wynagrodzeniu. Ta kwota jest do dyspozycji dyrektorów instytucji kultury. W związku z tym, że niektórzy pracownicy dopiero co otrzymali podwyżki w wysokości pięciuset złotych złotych związane z płacą minimalną, to dyrektor będzie decydował, czy pracownik otrzyma podwyżkę w kwocie pięciuset, ośmiuset, czy tysiąca pięciuset złotych. Po tych podwyżkach finansowanie instytucji kultury przekracza 55 milionów zł, co stanowi prawie 30% wzrost w stosunku do ubiegłego roku – mówi Zbigniew Kubalańca.

Podwyżki płac dotyczą pracowników Teatru im. Jana Kochanowskiego, Filharmonii Opolskiej, Muzeum Śląska Opolskiego, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Wsi Opolskiej oraz współprowadzonego wraz z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.

J.D.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy