Spektakle podniosą świadomość ekologiczną dzieci

W ramach kampanii edukacyjnej „Mamy rady na odpady” na terenie województwa opolskiego odbędzie się 76 spektakli teatralnych na temat ekologii i gospodarowania odpadami dla uczniów z klas I-III szkół podstawowych w każdej gminie naszego województwa.

Akcję rozpoczyna pięć przedstawień dla grup z Opola, które odbędą się już 13 i 14 marca 2023r. w Teatrze Ekostudio w Opolu. Każdy uczestnik spektaklu otrzyma dodatkowo upominek – książeczkę o tematyce ekologicznej związaną ze spektaklem, która ma być materiałem do kontynuacji tej tematyki na zajęciach w szkole. Przewidujemy, że spektakle obejrzy około ośmiu i pół tysiąca najmłodszych uczniów naszego województwa.

Wicemarszałek województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura zwraca uwagę, że projekt „Mamy rady na odpady” to bardzo ważna kampania edukacyjna. – Przedstawienia będą odbywały się w całym województwie w każdej gminie. Zaplanowanych jest 76 spektakli. To, że rozpoczynamy spektaklem w Teatrze Ekostudio, nie jest przypadkiem. Teatr Ekostudio wygrał przetarg i jego aktorzy przygotowali fantastyczny spektakl o tematyce ekologicznej. Przedstawienia teatralne pokażą dzieciom, jak ważnym elementem naszego życia jest właściwa segregacja śmieci, właściwe podejście do środowiska. Ten spektakl to jeden z elementów kampanii edukacyjnej „Mamy rady na odpady”. W ten sposób uświadamiamy dzieciom – uczniom i uczennicom szkół podstawowych, że bardzo wiele od nich zależy. Chcemy pokazać, że każdy z nas jest odpowiedzialny i może mieć wpływ na to, co dzieje się w otaczającym nas środowisku. Jeśli będziemy dobrze traktować nasze środowisko, to świat wokół nas będzie lepiej służył nam swoimi walorami – mówi wicemarszałek.

– Przedstawienie pt. „Gajowy Badura” mówi o tym, że ludzie, których zwierzęta w przedstawieniu nazywają „człowieki”, zaśmiecają las i nie dbają o środowisko. Wobec tego zwierzęta muszą wziąć sprawy w swoje łapki i sprzątać las, a przede wszystkim segregować śmieci. To jest bardzo istotne, żeby dzieci wiedziały, jak dbać o środowisko, bo przyszedł taki czas, że to dzieci muszą uświadamiać dorosłych,  jak trzeba segregować śmieci. Będziemy ze spektaklem w szkołach i w domach kultury i z tą wiedzą, jak segregować śmieci i dbać o środowisko, dotrzemy do każdej gminy w województwie opolskim. – podsumowuje Andrzej Czernik, dyrektor Teatru Ekostudio, a jednocześnie twórca spektaklu.

jd

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy