Gmina Dąbrowa z nagrodą

Konkurs o Europejską Nagrodę Odnowy Wsi, organizowany przez Europejskie Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Wsi ARGE rozstrzygnięty! Wygrała gmina Hofheimer z Niemiec, a zgłoszona przez zarząd województwa jedyna gmina z Polski – podopolska Dąbrowa – otrzymała srebrną nagrodę.

XVI edycja konkursu o Europejską Nagrodę Odnowy Wsi odbywała się pod hasłem „Lokalne odpowiedzi na globalne wyzwania”. Dąbrowa otrzymała Srebrną Nagrodę Odnowy Wsi za specjalne osiągnięcia w wielu obszarach rozwoju wsi. To znaczące wyróżnienie dla opolskiej gminy, która konkurowała z innymi 26 samorządami zgłoszonymi z całej Europy.

Komisja konkursowa doceniła ciekawe procesy rozwojowe gminy Dąbrowa, uwzględniając zwłaszcza początkowe warunki jej rozwoju, ekonomiczny i społeczno-kulturowy kontekst oraz specyficzne dla danego kraju standardy oraz możliwości.

Konkurs o Europejską Nagrodę Odnowy Wsi wspiera wiejskie społeczności, które aktywnie odpowiadają na wyzwania teraźniejszości i realizują trwałe, innowacyjne i  zgodne z duchem czasu projekty oraz te, które wprowadzają w życie systemowe (kompleksowe) procesy rozwojowe. Chodzi m.in. o  włączenie w lokalne działania  wszystkich grup ludności, dzięki czemu  przyjmuje się różne perspektywy działania, poszerza horyzonty i realizuje bardziej różnorodne pomysły. Nagradzane i wyróżniane społeczności  doceniają znaczenie kooperacji i z tej przyczyny stawiają w swoim działaniu na sieci współpracy  oraz międzygminne związki.

Warto przypomnieć, że w poprzednich edycjach konkursu zarząd województwa zgłaszał do rywalizacji: Kamień Śląski (2000r.), Brożec (2002r.), Żyrową (2004r.), Frączków (2006r.), Kuniów (2008r.), gminę Zdzieszowice (2010r.), gminę Popielów (2012r.), gminę Gogolin (2014r.), Kadłub (2016r.) oraz gminę Ujazd (2018r.).

Serdecznie gratulujemy całej społeczności gminy Dąbrowa!

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy