Rozwijamy współpracę gospodarczą

Minister Gospodarki Transportu, Rolnictwa i Winiarstwa Nadrenii Palatynatu odwiedza województwo opolskie. Z marszałkiem Andrzejem Bułą rozmawiała m.in. o kolejnych, wspólnych międzyregionalnych inicjatywach w sferze gospodarki.

Daniela Schmitt, Minister Gospodarki Transportu, Rolnictwa i Winiarstwa Nadrenii Palatynatu, przyjechała na Opolszczyznę, żeby porozmawiać o kolejnych inicjatywach związanych ze współpracą gospodarczą naszych partnerskich regionów.

Marszałek Andrzej Buła informował panią minister o tym, że nasze województwo jest w przededniu podpisania umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, dzięki której będą mogły zostać uruchomione pieniądze unijne m.in. dla przedsiębiorców. – Mamy przygotowane projekty dotyczące m.in. kształcenia ustawicznego, tak ważnego na każdym regionalnym rynku pracy, ale myślimy także o innowacyjnych projektach w zakresie inteligentnych specjalizacji, zapisanych w Regionalnej Strategii Innowacji – mówił marszałek podkreślając, że w każdej z tych dziedzin możemy czerpać z doświadczeń Nadrenii Palatynatu.

Według słów minister Schmitt, priorytetami gospodarki tego landu są: biotechnologia, nowoczesność w rzemiośle oraz nowoczesne rolnictwo. – Chcemy tworzyć warunki do usytuowania Nadrenii Palatynatu wśród liderów branży biotechnologicznej, zwłaszcza w sferze diagnostyki, logistyki i techniki medycznej – mówiła podkreślając, że przecież właśnie w tym regionie działa koncern BioNTech, współtwórca pierwszej szczepionki przeciw COVID 19. Ale także nowoczesne rolnictwo, a zwłaszcza branża winiarska, to chluba landu. – My też rozwijamy ten sektor, mamy już w regionie 16 winnic, więc otwiera się nowe pole współpracy – mówił marszałek Andrzej Buła.  Najbliższa okazja do wymiany doświadczeń może być już w sierpniu, kiedy to w Nadrenii Palatynacie odbywa się festiwal wina. Wtedy opolscy winiarze mogą już podczas dwustronnych spotkań z partnerami zdobyć nowe doświadczenia i nawiązać biznesowe kontakty. Minister Daniela Schmitt obiecała zaangażowanie się w to przedsięwzięcie.

Gościem spotkania marszałka z panią minister był też Konsul Generalny RP w Kolonii Jakub Wawrzyniak, który dziękował władzom regionu za wspaniałą promocję Polski i Opolszczyzny w Niemczech. Jej przykładem są m.in. koncerty młodych opolskich muzyków, z których ostatni miał miejsce podczas święta Konstytucji Nadrenii Palatynatu.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy