Respiratory z Niemiec już w Opolu

Do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu dotarły dwa nowoczesne respiratory wyprodukowane w Nadrenii-Palatynacie, niemieckim regionie partnerskim województwa opolskiego. To wymierny efekt naszej współpracy międzyregionalnej.

Na prośbę marszałka Andrzeja Buły, dotyczącą jak najszybszego zakupu urządzeń niezbędnych do ratowania życia osób z Covid-19, natychmiast zareagowała premier Nadrenii-Palatynatu Malu Dreyer, która zaoferowała swoją pomoc w przyspieszeniu takiego zakupu.

Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Dariusz Madera podkreśla, że dziś, w dobie epidemii, zdobycie respiratorów na rynku to trudna rzecz. Popyt na profesjonalne respiratory wzrósł ogromnie na całym świecie i w związku z tym na realizację zamówień należy czekać wiele miesięcy. – Na wolnym rynku tego sprzętu po prostu nie ma. Dlatego cieszę się, że dobra współpraca z marszałkami Andrzejem Bułą i Romanem Kolkiem pomogła nawiązać kontakt z władzami Nadrenii Palatynatu i dzięki zaangażowaniu premier Malu Dreyer kupiliśmy sprzęt, który dziś dotarł do naszego szpitala i już wkrótce będzie leczyć naszych pacjentów – mówi dyrektor.

Premier Malu Dreyer, po przeanalizowaniu sytuacji z Ministerstwem Zdrowia Nadrenii-Palatynatu podjęła decyzję, że do województwa opolskiego zostaną wysłane respiratory z puli zamówienia, które Kraj Związkowy Nadrenii-Palatynatu złożył w listopadzie zeszłego roku na potrzeby własnych szpitali. Na skutek tej decyzji opolska klinika mogła dość szybko kupić pierwsze takie urządzenia. W niedalekiej przyszłości mają zostać dostarczone dwa kolejne.

Doktor Ryszard Gawda z oddziału anestezjologii i intensywnej terapii USK w Opolu mówi, że te respiratory, które już przyjechały do szpitala,  przeznaczone są do leczenia pacjentów niewydolnych oddechowo właśnie na intensywnej terapii. – Mają wszelkie niezbędne certyfikaty, wyprodukowane są przez uznaną firmę niemiecką, produkującą respiratory na wiele rynków. Ten sprzęt wydatnie przyczyni się do bezpieczeństwa leczonych przez nas pacjentów – podkreśla.

– To bardzo widoczny przykład tego, że międzyregionalne, międzynarodowe umowy partnerskie mają bardzo wymierny efekt – cieszy się wicemarszałek Roman Kolek.  – Dzięki tym umowom, dzięki współpracy i kontaktom udaje się sprowadzić sprzęt, którego deficyt ma rynku jest bardzo duży. Szpital kupił go ze wszystkimi certyfikatami, w obowiązujących cenach i urządzenia są niemal natychmiast gotowe do użytkowania – podkreśla.

Za okazaną pomoc i deklarację podziękował pani premier w oficjalnym piśmie marszałek województwa Andrzej Buła.

Za pomoc i zaangażowanie w realizacji zakupu respiratorów dziękujemy również: Kancelarii Kraju Związkowego Nadrenii-Palatynatu, Ministerstwu ds. Socjalnych, Pracy, Zdrowia i Demografii Nadrenii-Palatynatu oraz firmie Fritz Stephan GmbH z Gackenbach.

PŁ/VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy