Aktywność zbliża regiony: kolejne kilometry na jubileuszowym liczniku!

„20 lat – 20 kilometrów!” – pod tym hasłem Nadrenia-Palatynat i Województwo Opolskie pokonują wspólną sztafetę z okazji 20. rocznicy podpisania II Wspólnego Oświadczenia, czyli umowy o współpracy pomiędzy obydwoma regionami.

Na przekór ograniczeniom w przemieszczaniu się i brakowi możliwości zorganizowania międzynarodowej wymiany, młodzi postanowili przejąć pałeczkę i wziąć udział w sztafecie – i to w niebanalny sposób!

Młodzież zrzeszona w Federacji Sportu Nadrenii-Palatynatu doszła do wniosku, że 20 kilometrów to za mało i postanowiła pokonać trasę dzielącą Opole i Moguncję. Pieszo, biegiem, na rowerach i konno – każdy w wybrany przez siebie sposób pokonywał odcinek trasy, by razem przebyć 838 km! W akcji wzięło udział aż 30 osób, tworzących Młodzieżową Drużynę Międzynarodową. Uczestnicy skrupulatnie dokumentowali swoje dokonania na instagramowym profilu (https://www.instagram.com/team.internationales/) i świetnie się przy tym bawili. – Pokonanie tak dużego dystansu, wspólnie, jako drużyna, by świętować naszą opolsko-nadreńską przyjaźń było dla mnie naprawdę fajnym przeżycie. Świadomość, że razem możemy tego dokonać, jest niezwykle motywująca! – mówi Lisa, jedna z uczestniczek.

Także młodzież ze szkoły w Betzdorf-Kirchen, wspólnie z kolegami z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Gogolinie, postanowiła w szczególny sposób uczcić jubileusz współpracy regionów. Grupa 10 uczniów z niemieckiej szkoły nie tylko pokonała wspólnie odcinek 10 kilometrów, ale także przygotowała i osłoniła jubileuszowy baner na wieży widokowej. – Ten baner to symbol partnerstwa naszych szkół, które trwa już od ponad 17 lat! – mówią uczniowie.

Pomysł na akcję #20lat20km powstał wiosną tego roku, w toku utrudnionych przez obostrzenia covidowe przygotowań do uczczenie jubileuszu 20-lecia współpracy województwa opolskiego i Nadrenii-Palatynatu. Sztafetę zainaugurowali w maju tego roku dwaj zapaleni biegacze: prezydent landtagu Nadrenii-Palatynatu Hendrik Hering oraz były wicemarszałek, radny województwa opolskiego Roman Kolek, w ślad za nimi podążyli kolejni uczestnicy, pokonując swoje odcinki trasy biegiem – ze strony (o)polskiej radny Szymon Godyla, Konsul Generalny RP Jakub Wawrzyniak, przewodniczący SLD w Opolu Paweł Kampa, dyrektor Biura Sejmiku Damian Cedro, a także konno – jak wicemarszałek Zbigniew Kubalańca z posłanką nadreńskiego parlamentu Lisą-Marie Jeckel.

Pałeczkę sztafety „przekazano” wszystkim przyjaciołom partnerstwa Nadrenii-Palatynatu i województwa opolskiego. Już niebawem kolejni uczestnicy będą wspólnie pokonywać dystans 20 kilometrów.

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy