Opolskie miasteczko kultury

W sobotę 19 listopada działo się w Opolu przez cały dzień. Było VI Forum Ludzi Kultury i Edukacji, spotkanie bibliotekarzy z całego regionu czy przedstawicieli orkiestr dętych naszego województwa z Filharmonią Opolską, a na koniec  – uroczysty koncert galowy Opolskiego Banku Talentów.

Edukacja kulturowa najważniejsza

Już po raz szósty  na forum kultury i edukacji spotkali się ludzie kultury z całego regionu. W tym roku poświęcone było ono przede wszystkim edukacji kulturowej w czasie pandemii i tej związanej z obecnością w naszym regionie uchodźców. Jak mówił marszałek Andrzej Buła, to było podsumowanie tego, co się wydarzyło w programie EDUKO przez te ostatnie lata. – To była wyjątkowa możliwość zaprezentowania dobrych praktyk i projektów realizowanych w ostatnich latach w wielu miejscach i instytucjach całego regionu – mówił marszałek.

Tej aktywności gratulował ludziom kultury podczas forum przewodniczący sejmiku województwa Rafał Bartek. – Trudne czasy pandemii za nami, wtedy musieliście wielokrotnie modyfikować swoje plany, ale obserwuję, że mimo tych trudności udaje nam się bardzo dobrze realizować założone cele – mówił i dodawał, że wielokrotnie zdarzało mu się usłyszeć, że województwo opolskie jest często bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o działalność i inicjatywy kulturalne w terenie. – To się dzieje w wielu małych miejscowościach, począwszy od zespołów, orkiestr, grup kulturalnych, które tworzą się przy domach kultury. To jest ogromny potencjał, którego czasem nie jesteśmy świadomi – podkreślał przewodniczący mówiąc, że warto współpracować , by lepiej ten potencjał wykorzystać. A program EDUKO jest szansą na taką współpracę.

– Program Edukacji Kulturowej Opolszczyzny to często był fundament, który wykorzystywaliśmy w kolejnych naszych projektach, jak choćby w budżecie obywatelskim czy programie stypendialnym. A teraz będziemy mogli wykorzystać te doświadczenia w ramach funduszy unijnych , bo w przyszłej perspektywie finansowej UE mamy na program związany z kultura około 20 milionów euro – mówił marszałek Andrzej Buła.

Bibliotekarze i muzycy o wspólnych przedsięwzięciach

– Na początku miał być tylko koncert Opolskiego Banku Talentów, ale  w tym roku postanowiliśmy połączyć różne środowiska kulturalne – mówił wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca. Przy okazji tego dnia i wieczornego koncertu odbyło się kilka spotkań. Bibliotekarze z placówek różnego szczebla z całego regionu spotkali się z marszałkami i dyrektorem  Tadeuszem Chrobakiem w  Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Mówiono m.in. o kolejnych działaniach w ramach programu „Zaczytane Opolskie”, który daje bibliotekom w całym regionie możliwość goszczenia znanych i uznanych polskich pisarzy. Było też spotkanie, inicjujące współpracę Filharmonii Opolskiej z orkiestrami dętymi. Dyrektor filharmonii Przemysław Neumann wraz z marszałkiem spotkali się z kilkudziesięcioma kapelmistrzami orkiestr, by porozmawiać o możliwych wspólnych inicjatywach.

Talenty zagrały z gwiazdami

Wieczorem wszyscy uczestnicy „miasteczkowych” spotkań zostali zaproszeni na koncert Opolskiego Banku Talentów. Koncert zakończył  program stypendialny dla uzdolnionej muzycznie młodzieży z województwa opolskiego, który już po raz trzeci zorganizowała fundacja Master Art z pomocą finansową urzędu marszałkowskiego jako głównego  partnerem tego przedsięwzięcia.

W tegorocznej edycji programu stypendyści mieli niepowtarzalną okazję uczestnictwa w spotkaniach m.in. z Czesławem Mozilem, Gabi Drzewiecką, Kubą Karasiem, Andrzejem Szpilmanem, Agnieszką Szydłowską oraz wieloma innymi. Część artystyczna, czyli koncert finałowy Opolskiego Banku Talentów z udziałem uczestników kursów to także historia 50-lecia działalności Krzesimira Dębskiego i muzyka filmową jego autorstwa. Wystąpili gościnnie m.in. Grupa MoCarta, Mietek Szcześniak i Natalia Zastępa.

vr

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy