Opolska Marka Jeździecka to ogromny potencjał

To już czwarty rok programu wspierania jeździectwa w województwie opolskim. Efekty widać wśród zawodowców, ale i w większym zainteresowaniu rekreacją konną i turystyką „w siodle”. Przybywa klubów, rodzinnych stajni, a imprezy jeździeckie przyciągają czołowych polskich, a nawet europejskich zawodników. 

Tegoroczna edycja Opolskiej Marki Jeździeckiej to cztery duże imprezy jeździeckie w czołowych opolskich ośrodkach. Najbliższa rusza już 3 lipca w Jakubowicach (więcej na stronie: https://www.silesiaequestrian.pl/PL/). V edycja Silesia Equestrian to dwa tygodnie zmagań konkursowych, pokazów, wydarzeń towarzyszących oraz atrakcji dla całych rodzin i miłośników koni.

 

Jeździectwo ma potencjał

Jak zauważa wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca, Opolszczyzna zawsze stała i stoi jeździectwem. – Rozszerza się wspaniale baza do uprawiania tej dyscypliny. Powstają nowe hipodromy, obiekty do uprawiania tego elitarnego sportu. To nas bardzo cieszy. W tym przedsięwzięciu nie może zabraknąć samorządu województwa opolskiego, który wspiera większość dyscyplin sportowych. Jesteśmy przed uchwaleniem strategii dla rozwoju sportu. 6 mln zł na sport, które rozdysponowujemy w ciągu roku, wspiera również jeździectwo, nie tylko to wyczynowe, ale również w ramach turystyki czy rehabilitacji (pieniądze PFRON). Koń przygotowuje do dorosłego życia i spełnia doskonale funkcje terapeutyczne – przyznaje Zbigniew Kubalańca.

 

Opolski Związek Jeździecki na powody do dumy

– Jesteśmy zadowoleni, że możemy rozegrać 4. edycję Opolskiej Marki Jeździeckiej, na którą przyjeżdża ok. 800 par z całej Polski i Europy. Cieszymy się, że możemy współpracować z największymi, prężnie rozwijającymi się klubami Opolszczyzny, jak Lewada Zakrzów, Olimp Prudnik, LKJ Moszna, Osadkowscy Jakubowice czy Ostroga Opole. Zrobimy wszystko, aby jeździectwo rozwijało się w tak doskonałym tempie jak obecnie – mówi Sebastian Gruszka, prezes Opolskiego Związku Jeździeckiego. Jak dodaje, tegoroczna Opolska Marka Jeździecka organizowana jest w dwóch dyscyplinach – ujeżdżaniu i skokach przez przeszkody. Cztery ośrodki, które organizują zawody są świetnie przygotowane, mają bardzo dobrą infrastrukturę. Daniel Palimąka, wiceprezes OZJ wyjaśnia, że jako województwo posiadamy świetne warunki do promocji i rozwijania tej dyscypliny. – Mamy w województwie trenerów kadry narodowej w ujeżdżaniu, skokach przez przeszkody. Jeździectwo to też wspaniali zawodnicy – Agnieszka Olszewska czy Adam Grzegorzewski. Aktualnie to około 90 zawodników z licencją – wymienia. Przybywa także małych rodzinnych klubów jeździeckich, które za bardzo racjonalne pieniądze oferują obozy w siodle.

 

Odsłona pierwsza – Jakubowice

Jak przekonuje Kamila Tworkowska, rzecznik prasowy zawodów Silesia Equestrian w Jakubowicach, organizatorzy V edycji zawodów zaplanowali mnóstwo atrakcji. –  To jedna z największych imprez jeździeckich w Polsce. W tym roku odwiedzi nas Emanuele Gaudiano – 43 zawodnik w rankingu światowym Longines czy najlepszy Polak w tej kategorii –  Jarosław Skrzyczyński. Zawodników przyciąga do nas atmosfera, doskonała organizacja zawodów i wysokie pule nagród. To też aż cztery konkursy zaliczane do światowego rankingu. To gratka dla odwiedzających kibiców, mnóstwo konkurencji pozakonkursowych i pokazów, wydarzenia towarzyszące dla całych rodzin. Sport na najwyższym poziomie i świetna zabawa. Zapraszamy – mówi Kamila Tworkowska.

KK

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy