Marszałek docenia wybitnych opolskich lekarzy

Opolscy lekarze Dariusz Łątka i Andrzej Kucharski odznaczeni Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”. Uroczystość odbyła się podczas otwarcia  IX Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa.

Od czwartku do soboty w Opolu o najnowszych technikach medycznych leczenia kręgosłupa rozmawiają neurochirurdzy z całej Polski. Zjazd naukowy to dziesiątki wykładów, prezentacje dorobku naukowego, pokazy sprzętu oraz zajęcia na fantomach. Otwarciu IX Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa towarzyszyła uroczystość wręczenia przez marszałka Andrzeja Bułę Odznaki Honorowej „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”. Otrzymało ją dwóch opolskich lekarzy.

Dr hab. n. med. Dariusz Łątka, prof. UO, jest kierownikiem Oddziału i Kliniki Neurochirurgii USK i UO, obecnie pełni funkcję prezydenta Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa. Jak sam przyznaje, na początku swojej drogi lekarskiej, choć zawsze tego pragnął, to nie sądził, że zostanie neurochirurgiem. – Zawsze chciałem być sprawczy. Wiedziałem, że mam wadę wzroku, ale profesor, z którym się spotkałem ponad 30 lat temu powiedział mi, że mamy teraz mikroskopy. W neurochirurgii jest poczucie natychmiastowego efektu. Neurochirurgia to też przyjaźnie, specyficzna więź. To jest fantastyczna przygoda – mówi Dariusz Łątka.

Natomiast dr n. med. Andrzej Kucharski, chirurg ogólny i naczyniowy od samego początku związany jest z największym opolskim szpitalem. Od 2006 r. jest zastępcą dyrektora w Wojewódzkim Centrum Medycznym, a następnie po zmianach struktur w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. – Jestem bardzo dumny ze szpitala, w którym jestem od początku. Byłem asystentem na oddziale chirurgii naczyniowej, dziś jestem dyrektorem do spraw lecznictwa. Znam ten szpital od podszewki. Wydarzyło się tutaj bardzo wiele rzeczy. Spełnialiśmy i spełniamy swoje zadania wobec mieszkańców. Pacjent jest dla nas najważniejszy, bez względu na to, czy byliśmy Wojewódzkim Centrum Medycznym czy szpitalem uniwersyteckim. Dziś rozwijamy dodatkowo działalność naukową i dydaktyczną – dodaje Andrzej Kucharski.

Marszałek Andrzej Buła docenia osiągnięcia medyczne opolskich lekarzy. – To jest odpowiednie miejsce i czas, żeby pokazać, jakie wybitne osobowości mieszkają i pracują w naszym regionie. Dzięki nim jesteśmy widoczni na arenie całego kraju. Dariusz Łątka jako prezydent towarzystwa pokazuje, co dzieje się w medycynie i naszym województwie. Do Opola przyjechali specjaliści z całego kraju. Dzielą się swoją wiedzą i otaczają przyjacielską atmosferą – mówi marszałek.

Dodajmy, że w tym roku świętowane jest 25 lat neurochirurgii w województwie opolskim oraz mija pięć lat od powołania Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

pw

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy