Zielona energia to przyszłość

Przed nami wydarzenie wyjątkowe, potrzebne i wychodzące naprzeciw wyzwaniom przyszłości i teraźniejszości. W dniach 16-22 września zapraszamy na XIV Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki. Organizatorzy przygotowali bardzo bogaty i ciekawy program.

W ciągu tych 14 lat wiele ciekawych idei weszło w życie, a mnóstwo projektów stało się faktem. W niełatwych czasach kryzysu energetycznego, olbrzymiego zapotrzebowania na energię, niestabilnej sytuacji geopolitycznej, zielona energia to jedyna alternatywa dla obciążających środowisko naturalne paliw konwencjonalnych. Festiwal to miejsce wymiany poglądów, spotkań z ekspertami, praktykami, dyskusji i refleksji. Ciekawe wydarzenia towarzyszące są skierowane do dzieci, młodzieży, całych rodzin. – Te ekologiczne rozwiązania mogą ułatwić nam życie i zaoszczędzić środowisko, ale i nasze finanse. Co istotne, bardzo poważnym komponentem przyszłych funduszy europejskich, będą kwestie związane z zielonym ładem, ochroną środowiska i odnawialnymi źródłami energii – wyjaśnił członek zarządu województwa Szymon Ogłaza.

O tym, jak ważna jest ta problematyka przekonuje także Zenon Wiertelorz, prezes Polskiego Związku Motorowego OZDG, przedstawiciel Fundacji Zielony Feniks. –Festiwal pozwoli nam poznać technologie i rozwiązania związane z produkcją odnawialnej energii, jej oszczędzaniem i ekomotoryzacją, po to, aby żyć zdrowiej i docelowo taniej. Celem jest także pomoc środowisku naturalnemu, nie tylko dla nas ale i przyszłych pokoleń – mówił. Jak dodał, w związku ze wzrostem cen energii, organizatorzy chcą zaprezentować jak najwięcej dobrych rozwiązań w sferze biznesu, samorządów czy indywidualnych projektów. – Chcemy je zaprezentować i rozpropagować, aby skorzystali z nich inni – wyjaśnił. Już 21 września, zapraszamy do Studenckiego Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego na uroczystą Galę wręczenia najstarszej w Polsce nagrody przyznawanej przez Kapitułę Zielonego Feniksa w kategoriach: za osiągnięcia we wdrażaniu rozwiązań i technologii ekoenergetycznych, za osiągnięcia naukowe i badawcze w zakresie ekoenergetyki, za zasługi we wspieraniu i upowszechnianiu idei ekoenergetyki oraz za całokształt osiągnięć w rozwoju ekoenergetyki.

Festiwal to ogrom wydarzeń dla całych rodzin, o czym mówił Wojciech Kluk z Polskiego Związku Motorowego w Opolu. – Przygotowaliśmy pakiet ekomotoforum, który już tradycyjnie towarzyszy Festiwalowi. Tym razem dużo atrakcji w Kędzierzynie – Koźlu i Januszkowicach. Już od piątku 16 września w Januszkowicach rozpoczyna się zlot caravaningowy w formule eko, natomiast sobota w Kędzierzynie-Koźlu to moc wydarzeń z autami elektrycznymi. Będzie można podziwiać i przetestować kilkanaście takich modeli. Ciekawostką będzie przekrój modelu auta elektrycznego, dzięki któremu będzie możliwość zobaczyć jak zbudowany jest taki pojazd. Dużo będziemy mówić także o bezpieczeństwie, planowaniu podróży. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych – zachęcał.

Więcej o wydarzeniu przeczytasz pod adresem:

http://www.festiwal-ekoenergetyki.pl/

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy