Wybitni projektanci docenieni

Eryka Trzewik-Drost i Jan Sylwester Drost pochodzą z naszego regionu. To znani na świecie projektanci wyrobów ze szkła i porcelany. Marszałek województwa uhonorował ich właśnie odznakami „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”.

Okazją do wręczenia odznaczeń było otwarcie w Muzeum Śląska Opolskiego wspaniałej wystawy, na której prezentowane są projekty obydwojga artystów. Eryka Trzewik-Drost pochodzi z Pokoju – i w Pokoju wraz mężem mieszka dzisiaj. Po obronie dyplomu w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu w 1957 roku pracowała w hucie Bogucie, a od 1966 roku wraz z mężem w Ośrodku Wzornictwa Huty Szkła Gospodarczego Ząbkowice. Jan Sylwester Drost urodził się w Kłodnicy, ukończył tę samą uczelnię, był organizatorem, projektantem i kierownikiem ds. wzornictwa w Ośrodku huty Ząbkowice. Obydwoje położyli wielkie zasługi dla rozwoju projektowania szkła prasowanego, z czasem stali się najwybitniejszymi w Europie twórcami pracującymi w tej technice.

Monika Ożóg, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego, inicjatorka uhonorowania państwa Drostów podkreśla, że ich zasługi dla wzornictwa i kultury polskiej są ogromne. – Ich projekty są rozpoznawalne nie tylko w Polsce, a prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów polskich i europejskich. Wielokrotnie nagradzane były nie tylko w kraju, ale i za granicą – dodaje.

– Zainteresowanie eksponatami jest ogromne, ponieważ w Polsce zapanowała moda na design z PRL-u. To zaszczyt móc poznać i uhonorować jednych z najsłynniejszych projektantów na świecie w tej materii – mówi wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca, który w imieniu marszałka Andrzeja Buły odznaczył Erykę i Jana Drostów.

Na wystawie prezentowane są zarówno wyroby ze szkła, jak i ceramiki. Nad właściwym wyeksponowaniem tych wyrobów pracowali także sami artyści. – Nas, projektantów, zawsze interesował problem znalezienia nowych form, które miałyby oprócz funkcji użytkowych, również walory estetyczne i artystyczne – mówił podczas otwarcia wystawy Jan Sylwester Drost. – Wzornictwo przemysłowe stało się awangardowym manifestem artystycznym, a współpraca z technologami i mistrzami szklarskimi pozwoliła na powstanie tego, co można na tej wystawie zobaczyć.

– Ta wystawa to istna perełka, prezentujemy na niej cuda, pożądane przez światowych kolekcjonerów. Zapraszamy na nią do 18 sierpnia – dodaje dyrektor Monika Ożóg.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy