„Zapiski obecności” – tomik prosto z serca

Pięknie wydana książka to zbiór wspomnień, przemyśleń, spojrzeń na teraźniejszość i sprawy życia codziennego. Warto skorzystać z mądrości życiowej seniorów, a jesienne długie wieczory to świetna okazja do sięgnięcia po tę wyjątkową pozycję.

Książka zawiera trzydzieści jeden unikatowych i różnorodnych prac literackich, będących efektem trzech edycji Wojewódzkiego Senioralnego Konkursu Literackiego ogłaszanego w latach 2019-2021. Premiera książki, która miała miejsce w Urzędzie Marszałkowskim to doskonała okazja do promocji tomiku.

– To prace najczęściej pisane prozą. Każda z nich związana jest tematycznie z jedną z trzech edycji konkursu, które odbywały pod hasłami: 15 lat opolskiego seniora w Unii Europejskiej, XX wiek w moich wspomnieniach oraz wydarzenie, które będę pamiętał zawsze. Prace są wynikiem przemyśleń i chęci podzielenia się nimi z czytelnikiem. Są przemyślane głęboko i pokazują przekrój życia danego autora. Uwzględniają różnice, jak wyglądał świat w młodości autora, a jak teraz. To też źródło wielu wiadomości, jak zmieniała się opolska wieś i nasze miasteczka – wyjaśniła Leokadia Kubalańca, przewodnicząca Forum Seniorów Samorządu Województwa Opolskiego, pomysłodawcy konkursu.

„Zapiski obecności” – tomik prosto z serca

Jak przyznała Barbara Kamińska, dyrektor Biura Partnerstwa i Dialogu Obywatelskiego, te zapiski są niezwykle ważne dla kolejnych pokoleń. – To świadectwo Waszego udziału w różnych wydarzeniach naszej Opolszczyzny, ale też tych rodzinnych i osobistych. Wasza obecność jest ważna dla waszych najbliższych, ale także dla samorządu województwa – mówiła.

Tomik przepełniony jest emocjami, o czym przekonuje wicemarszałek Zbigniew Kubalańca. – Państwo swoich życiem, doświadczeniem, aktywnością społeczną i zawodową macie zupełnie inny obraz widzenia na różne tematy. Dziękuję, że postanowiliście podzielić się swoimi osobistymi przemyśleniami, refleksjami. W tych opowiadaniach czuć bardzo dużo emocji – mówił.

Książka ma szczególne znaczenie dla autorów prac. – Emocje grają w naszym życiu bardzo ważną rolę. Często w pewnym wieku nie ma się okazji nimi podzielić. Możliwość przelania ich na papier i wydanie to bardzo udana akcja i szczególny cel. Przede wszystkim są to prace poznawcze. Dowiadujemy się z nich bardzo wiele o życiu kiedyś, a także tradycjach, zwyczajach czy nawet zawodach, które odchodzą w zapomnienie. To możliwość zachowania wspomnień babci czy dziadka potomnym – wyjaśniła, Liliana Wencel, nauczyciel języka polskiego, niemieckiego i animator kultury.

Elżbieta Maria Zborowska z Głuchołaz, autorka jednej z prac, pisała o swojej rodzinnej miejscowości. – To wspomnienia związane z moim miastem. Inspirowałam się autorską biografią szkoły, w której pracowałam. To czas od 1946 roku do momentu, gdy tam pracowałam i poznałam wiele ciekawych historii związanych z miastem. Pomimo, że urodziłam się w Głuchołazach, o wielu rzeczach nie widziałam. Pisanie historii mojej szkoły spowodowało, że poznałam wielu ciekawych ludzi, którzy opowiedzieli o wielu, rzeczach, które zadziały się w Głuchołazach, gdy byłam dzieckiem i nie zdawałam sobie sprawy z ich wagi. Przelałam to na papier, a jedynym ograniczeniem była regulaminowa ilość słów – mówiła. Jak dodała, mimo emerytury jest aktywna. Realizuje się jako społecznik, doradca. Niespodziewanie odkryła w sobie także talent manualny.

Przypominamy, że do 30 września można zgłaszać swoje prace w IV edycji Wojewódzkiego Senioralnego Konkursu Literackiego pt. „Tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia w moim dzieciństwie a dziś”. Więcej informacji pod adresem: https://www.opolskie.pl/2022/07/senioralny-konkurs-literacki-zapraszamy-do-udzialu/

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy