Różnorodność jest piękna

W dniu 11 września 2022 roku województwo opolskie zaprezentowało się tradycyjnie na Festynie Wielokulturowości w Moguncji, stolicy Nadrenii-Palatynatu, regionu partnerskiego naszego województwa.

Tegoroczny festyn odbył się po raz 45 i jak zawsze zgromadził na mogunckim rynku tysiące odwiedzających. Festyn z międzynarodowymi stoiskami i przysmakami odbył się ponownie po dwuletniej przerwie w ramach Tygodnia Europejskiego 2022.

Mieszkańcy Nadrenii-Palatynatu, wraz z wystawcami, czyli międzynarodowymi instytucjami, stowarzyszeniami, związkami oraz innymi zagranicznymi organizacjami, mającymi swą siedzibę w tym regionie, mogli świętować swoją jedność, która nie wyklucza dbania o własną kulturę wyniesioną z domu urodzenia, nierzadko znajdującego się na drugim końcu świata. To, z czego dumni są mieszkańcy Moguncji, to ich wielokulturowość, czyli umiejętność współistnienia ludzi wywodzących się z różnych krajów i posiadających różne tradycje.

Podczas  festynu nie mogło zabraknąć Biura Województwa Opolskiego w Moguncji, które od kilkunastu lat promuje kulturę Śląska Opolskiego w Niemczech. W ciągu całodniowego festynu zwiedzający z wielkim zainteresowaniem zapoznawali się z ofertą promocyjną naszego województwa. Opolskie stoisko odwiedziły setki mieszkańców Moguncji, w tym liczni przedstawiciele Polonii. Niezwykle poruszająca była wizyta kobiet z Ukrainy, które otrzymały status uchodźcy w Niemczech. Oficjalnie przekazały podziękowania wszystkim mieszkańcom województwa opolskiego za pomoc, której udzielają od początku wojny Ukrainie oraz jej szukającym pomocy i schronienia obywatelom. Opolski namiot wystawienniczy odwiedzili również: Michael Ebling – nadburmistrz miasta Moguncji oraz prof. dr hab. Peter Kohlrgraf – biskup diecezjalny Moguncji wraz z Bogusławem Ostafinem – proboszczem Polskiej Misji Katolickiej w Moguncji.

Podczas festynu na scenie zaprezentowało się wielu międzynarodowych wykonawców. Program koncertów, podobnie jak społeczność Moguncji, był bardzo zróżnicowany. Zabrzmiały dźwięki i rytmy klasyczne, popowe, elektroniczne, funkowe oraz zawierające elementy folkloru.

PŁ-BWO

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy