Świętujemy 20-lecie partnerstwa

Marszałek Województwa Opolskiego rozpoczął dzisiaj, 19 sierpnia, oficjalną wizytę w Nadrenii-Palatynacie – niemieckim regionie partnerskim województwa opolskiego. Wizyta związana jest z obchodami 20-lecia podpisania umowy partnerskiej pomiędzy naszymi regionami. 

Swój pobyt w Nadrenii Palatynacie marszałek Andrzej Buła rozpoczął od spotkań  z prezydentem Landtagu Nadrenii- Hendrikiem Heringiem oraz Heike Raab, Sekretarz Stanu w Kancelarii Kraju Związkowego Nadrenii-Palatynatu. W spotkaniach i rozmowach marszałkowi towarzyszył Konsul Generalny RP Jakub Wawrzyniak.

Dyskusje polityków zdominował temat tragedii, jaka niedawno miała miejsce w Niemczech. Powódź stulecia najbardziej dotknęła nasz region partnerski. Podczas kataklizmu życie straciły 133 osoby. Straty materialne szacuje się kilkadziesiąt miliardów euro. Rozmawiano także o pandemii o i tym, jak władze naszych regionów starały się pomagać mieszkańcom w tym czasie. Marszałek Andrzej Buła opowiadał o opolskich projektach, dzięki którym wsparcie uzyskały wszystkie szpitale w regionie, mówił też o pomocy dla nauczycieli i szkół w procesie zdalnego nauczania.

Podczas wizyty w parlamencie Nadrenii-Palatynatu marszałek dokonał wpisu do Księgi Pamiątkowej. Wspólnie z Prezydentem Landtagu Andrzej Buła zwiedził również zorganizowaną przez Biuro Województwa Opolskiego w Moguncji wystawę „Władysław Bartoszewski (1922-2015) Pod prąd – Pamięć – Pojednanie – Dialog kultur”.

Wieczorem zaplanowano uroczystość wręczenia odznaczeń „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”, a później koncert w Trewirze z udziałem muzyków Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy