Europa to my…

– Europarlamentarzyści powinni dzisiaj tu być i naocznie przekonać się, jak pięknie może wyglądać Europa, jak wygląda prawdziwa przyjaźń między narodami naszego wspólnego domu, Europy – tymi słowami przywitał wszystkich gości Otto Rubly, starosta powiatu Kusel,  ) otwierając 28. Europejskie Targi Chłopskie w Rammelsbach.

Jak każdego roku, na targi do malowniczej miejscowości powiatu Kusel w Nadrenii-Palatynacie przybyły w dniach 14 i 15 września tysiące zwiedzających, którzy przy przepięknej pogodzie mogli odwiedzić ponad 130 stoisk z kilkunastu krajów. Byli m.in. goście z Węgier, Finlandii, Francji, Włoch oraz oczywiście Polski, reprezentowanej przez stoiska przygotowane przez Biuro Województwa Opolskiego w Moguncji, Starostwo Powiatowe w Brzegu, Towarzystwo Przyjaciół Krzyżowic oraz Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

Opolska reprezentacja, składająca się z kilkunastu producentów wyrobów regionalnych, była najliczniejsza spośród wszystkich delegacji zagranicznych. Nie zabrakło informacji turystycznych na temat regionu, oferty kulinarnej, kulturalnej oraz artystycznej. Obok rękodzieła ludowego, rzeźb, ceramiki, wikliny, można było również spróbować specjalności naszej kuchni – pierogów, bigosu, placków ziemniaczanych czy też klusek śląskich z gulaszem. Na stoisku przygotowanym przez biuro w Moguncji Agnieszka Okos z „Opolskich Dziouch”, inicjatywy zrzeszającej i promującej artystów i twórców ludowych związanych z Opolem i Opolszczyzną, prezentowała także piękną opolską sztukę, czyli ręcznie zdobioną porcelanę, ceramiczne breloczki, malowane pierniczki, różnorodne produkty zdobione opolskimi wzorami , które spotkały się z dużym zainteresowaniem odwiedzających.

Niewątpliwie największą atrakcją na naszym stoisku było trio akordeonowe PeeRPe w składzie Rafał Wiench, Piotr Matyszok oraz Patryk Filipp. Muzycy, działający przy Łubniańskim Ośrodku Kultury, przez dwa dni targów zadbali o wspaniałą oprawę muzyczną. Akordeonistów podczas koncertu wspomagał  na keyboardzie  założyciel grupy oraz nauczyciel muzyki Artur Kansy-Budzicz. Pan Kansy-Budzicz, który na co dzień piastuje stanowisko zastępcy wójta Popielowa, przygotował dla licznych gości także zestaw materiałów informacyjnych o swojej miejscowości oraz gminie Łubniany. Na targach obecny był również starosta powiatu brzeskiego Jacek Monkiewicz, który nie tylko reprezentował całą delegację opolską, ale wspólnie ze wszystkimi wystawcami przez oba dni targów był do dyspozycji naszych gości, odpowiadając na ich pytania oraz zachwalając im walory, jak i atrakcje turystyczne naszego województwa, a przede wszystkim powiatu brzeskiego.

Udział Biura Województwa Opolskiego w Moguncji w Europejskich Targach Chłopskich był możliwy dzięki wsparciu organizacyjno-finansowemu powiatu Kusel oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy