To było gorące Święto Województwa Opolskiego

19 czerwca, w upalną niedzielę w Mosznej bawiły się tysiące Opolan i turystów, którzy ten weekend spędzali w naszym regionie. Święto Województwa Opolskiego, organizowane po pandemicznej przerwie, przyciągnęło wielu gości.

Organizatorom sprzyjała wspaniała pogoda, która pozwoliła na wypoczynek w plenerze. Wspólna radość z utrzymania naszego regionu na mapie Polski, połączona została – jak to już jest tradycją od kilku lat – z przeglądem artystycznym twórczości ośrodków kultury w regionie „Opolskie Szmaragdy”, a w tym roku także z wręczeniem stypendiów „Marszałkowskie Talenty”.

Na gości czekało także mnóstwo atrakcji, dla całych rodzin, dla starszych i młodszych – były stoiska tematyczne, przygotowane przez jednostki samorządu województwa, przez regionalne organizacje i stowarzyszenia, była strefa zabaw, były warsztaty, gry i pokazy. Jak podkreślali uczestnicy, było smacznie, wesoło, zdrowo, bezpiecznie i atrakcyjnie.

Radości z tak tłumnego uczestnictwa Opolan w święcie nie kryli członkowie zarządu województwa. – Chcemy świętować razem to, jakim jesteśmy województwem, przyjaznym i tolerancyjnym, jak umiemy się zjednoczyć w najtrudniejszych momentach – mówił wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca. – Przypominamy, że mieszkańcy województwa bardzo pomagali i w okresie pandemii, i uchodźcom z Ukrainy.  I to święto jest właśnie dla nich wszystkich, dla naszych wspaniałych mieszkańców – podkreślał wicemarszałek. A wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura dodawała, że święto to okazja do pokazania tego, co mamy najlepszego. – Pokazujemy tu m.in. Opolskie ze smakiem, pokazujemy eksperymenty i nowoczesną edukację, można się tu przebadać, ale przede wszystkim można posłuchać naszych opolskich talentów – mówiła. Członek zarządu województwa Szymon Ogłaza podkreślał, że także ci młodzi i zdolni, których na scenie mogli oglądać i słuchać widzowie, mieli swoje święto. – To pewnie dla nich też ważne wydarzenie, że mogą się pokazać tak tłumnie zgromadzonej publiczności – mówił.

Marszałek Andrzej Buła również się cieszył, że ta artystyczne i muzyczna odsłona święta województwa przyciągnęła tłumy. – Ale ja już zapraszam na nasze rajdy rowerowe po regionie, bo to kolejna, już sportowo-rekreacyjna odsłona święta. Bo to ważne, żebyśmy pokazywali nasze poczucie przynależności do tego regionu właśnie poprzez najbliższe nam aktywności – podkreślał marszałek.

Przypomnijmy – Święto Województwa Opolskiego, zgodnie z przyjętą przez sejmik województwa rezolucją, przypada 7 czerwca, na pamiątkę utworzonego w 1998 roku „Łańcucha nadziei”, kiedy to dziesiątki tysięcy mieszkańców Opolszczyzny wyległo na ulice swych miejscowości, by zamanifestować sprzeciw przeciwko próbom likwidacji województwa. Obchodzone jest uroczyście zazwyczaj w jeden z czerwcowych weekendów.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy