Lato z kulturą 2022

Województwo opolskie po raz pierwszy zaprezentowało się podczas otwarcia „Lata z kulturą 2022” w Nadrenii-Palatynacie, w niewielkim miasteczku Herxheim. Tegoroczna edycja organizowanej od 1992 roku imprezy kulturalnej odbywa się pod hasłem „Kompas Europa: wiatr wschodni” i podczas jej trwania zaplanowanych jest ponad 200 imprez kulturalnych z udziałem artystów z Europy Wschodniej.

Podczas oficjalnej, trzydniowej  imprezy Open Air, inaugurującej to najważniejsze wydarzenie kulturalne organizowane w Nadrenii-Palatynacie, nie mogło oczywiście zabraknąć reprezentacji z regionu opolskiego. W centralnym miejscu Herxheim, przed ratuszem uroczego miasteczka, Biuro Województwa Opolskiego przygotowało namiot wystawienniczy, w którym goście festynu mogli uzyskać informacje na temat naszego regionu, ale również napić się kawy i skosztować wspaniałego śląskiego kołacza, który został przywieziony przez Cukiernię Magosz z Krapkowic.

Swą wspaniałą muzyką zauroczyło publiczność duo akordeonowe Lukasa Gogola i Grzegorza Kuryły. Nasi wybitni muzycy zagrali podczas weekendu cztery koncerty oraz uczestniczyli w oficjalnym otwarciu festynu z udziałem premier Kraju Związkowego Nadrenii-Palatynatu Malu Dreyer, minister ds. kultury Kathariny Binz oraz burmistrzyni Gminy Związkowej Herxheim Heidi Braun.

„Wiatr wschodni” jest po „Światłach Północy” drugim etapem „Kompasu Europa”. W kolejnych latach „Lato z kulturą” uda się na zachód oraz południe naszego kontynentu. „Chcemy dać przykład wspólnej kultury różnorodności, wolności i demokracji w Europie” – podkreśliła premier Dreyer podczas otwarcia.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie oraz wspaniałą gościnność. Atmosfera była wspaniała, a słoneczna pogoda zachęciła ponad 7000 osób do udziału w festynie.

PŁ-BWO

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy