Wielokulturowo w Moguncji

W dniu 8 wrześnie województwo opolskie zaprezentowało się tradycyjnie na Festiwalu Wielokulturowości w Moguncji, stolicy Nadrenii-Palatynatu, regionu partnerskiego naszego województwa. Tegoroczny festiwal odbył się po raz 44 i pomimo deszczowej pogody, jak zawsze zgromadził na mogunckim rynku tysiące odwiedzających.

Mieszkańcy regionu wraz z wystawcami, czyli międzynarodowymi instytucjami, stowarzyszeniami, związkami oraz innymi zagranicznymi organizacjami, mającymi swą siedzibę w Nadrenii-Palatynacie, mogli świętować swoją jedność, która nie wyklucza dbania o własną kulturę wyniesioną z domu urodzenia, nierzadko znajdującego się na drugim końcu świata. To, z czego dumni są mieszkańcy Moguncji, to ich wielokulturowość, czyli umiejętność współistnienia ludzi wywodzących się z różnych krajów i posiadających różne tradycje.

Podczas takiego festynu nie mogło zabraknąć Biura Województwa Opolskiego w Moguncji, które już od kilku lat przyczynia się do wzbogacenia imprezy opolskim namiotem informacyjnym oraz organizacją występów opolskich artystów. W tym roku nasz region oraz Polskę zaprezentowała grupa taneczna mażoretek „Efekt” w składzie: Kamila Botor, Agata Fikus, Marcelina Kałużna, Julia Matuszczyk, Aleksandra Patelska, Pola Zowada. Zespół „Efekt” działa od  stycznia 2016 roku przy Łubniańskim Ośrodku Kultury. Pomysłodawczynią i współzałożycielką jest Anna Patelska, a trenerką grupy tanecznej Aleksandra Bieniek. Mażoretki przez wiele godzin zachwycały swymi występami przed stoiskiem opolskim, ale także podczas przemarszów, przy rytmicznej muzyce w centrum miasta. Punktem kulminacyjnym był jednak występ na scenie, który obejrzało i oklaskiwało kilkaset osób.

W ciągu całodniowego festynu zwiedzający z wielkim zainteresowaniem zapoznawali się z ofertą promocyjną naszego województwa. Szczególnie najmłodsi goście festiwalu, ale nie tylko, ucieszyli się z opolskich cukierków i wielu niespodzianek, które zostały przez nas przygotowane. Za udział w imprezie oraz szczególne jej urozmaicenie osobiście podziękował opolskiej delegacji Nadburmistrz Moguncji Michael Ebling. Jak co roku zachwycał się profesjonalizmem artystek, wspaniałymi strojami oraz szczególnie ciekawymi aranżacjami tanecznymi.

Podobnie jak w zeszłym roku Biuro Województwa Opolskiego zaprosiło do naszego namiotu wystawienniczego Niemiecko-Polskie Towarzystwo Moguncja-Wiesbaden, które skupia Polonię oraz dba o szerzenie kultury polskiej w Niemczech. Towarzystwo już od wielu lat jest partnerem województwa opolskiego i wspólnie z biurem w Moguncji zorganizowało wiele imprez kulturalnych.

Udział województwa opolskiego w festiwalu był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Kancelarii Kraju Związkowego Nadrenii-Palatynatu oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy