Wybierz szkolenie dla siebie. Rusza głosowanie Europejskiego Budżetu Obywatelskiego

Rozpoczyna się głosowanie w ramach drugiej edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy będą wybierać wśród 29 ofert, które zaproponowały organizacje pozarządowe. W głosowaniu może wziąć udział każdy dorosły mieszkaniec województwa opolskiego.

Do głosowania w drugiej edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego zostało dopuszczonych 29 z 43 ofert. To organizacje pozarządowe przedstawiły swoje propozycje szkoleń, a mieszkańcy zadecydują o tym, które będą realizowane. W tym roku na program zostanie przeznaczonych 6 milionów 300 tysięcy złotych, to jest trzy razy więcej niż rok temu.

16 ofert dotyczy szkoleń  zawodowych, 10 ofert związanych jest z zdrowiem i bezpieczeństwem, 3 oferty, to szkolenia dla trenerów sportowych. Głosować można jedynie w formie elektronicznej od 12 kwietnia do 25 kwietnia.

Jak zaznacza marszałek Andrzej Buła, pierwsza edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki temu m.in. specjalistyczne certyfikaty otrzymują strażacy ochotnicy, operatorzy dronów,  odbywają się kursy instruktorskie dla fizjoterapeutów oraz dotyczące  obsługi ruchu turystycznego. Szkolenia z pierwszej edycji zakończą się w październiku. Warto zaznaczyć, że część organizacji ponownie bierze udział w konkursie.

– Z moich doświadczeń wynika, że druga edycja już ma ściśle charakter konkurencyjny. Zawsze w pierwszej edycji jest zawsze znacznie łatwiej zdobyć pieniądze. Cieszę się, że organizacje przygotowały bardzo ciekawe projekty szkoleń. W tym roku jest ich zdecydowane więcej. Zwiększyliśmy kwotę dofinansowania do 4 tysięcy złotych na jedną osobę. Zdajemy sobie sprawę z tego, że inflacja zwiększa koszty, a mi zależy na jakości szkoleń – zaznacza marszałek Andrzej Buła.

Ta edycja charakteryzuje się również różnorodnością szkoleń. Rozstrzygnięcie konkursu zapowiedziane jest na maj, a w czerwcu będą podpisywane pierwsze umowy. Część z złożonych propozycji może być już realizowana w wakacje, a ostatnie powinny mieć miejsce do końca 2023 roku.

Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego zaznacza, że nie wszystkie oferty spełniły wszystkie wymogi i musiały zostać odrzucone. – Ten konkurs różni się od większości ogłaszanych przez zarząd województwa. Jest więcej wymogów. Pod względem formalnym część organizacji nie wpisała się w wymogi, ale miała możliwość uzupełnić swoje braki. Jednym z wymogów jest to, aby szkolenie było związane z podwyższaniem kwalifikacji, a wśród zgłoszeń były bardziej związane z hobby. Ważnym kryterium było wykazanie jakości i możliwości na przeprowadzenie szkolenia. Zwracamy uwagę na jakość – mówi Barbara Kamińska. Dodaje, że do drugiej edycji wprowadzono wiele usprawnień.

Maja Michniewicz, członek zespołu EBO, podkreśla różnorodność ofert. – Wpłynęły propozycje sportowe związane np. z kursami dla trenerów. Doszkolić się będą mogli fizjoterapeuci, czeladnicy, kelnerzy, operatorzy dronów, plastycy, ratownicy, opiekunowie kolonijni, fryzjerzy czy studenci medycyny. Nie zabraknie jak w poprzednich latach szkoleń z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, kursów na prawo jazdy dedykowanych szczególnie strażakom ochotnikom. Organizacje chcą również szkolić tych, którzy chcą pracować w przemyśle – mówi Maja Michniewicz.

Przypomnijmy, że w pierwszej edycji konkursu szkolenia organizuje 10  organizacji, a nowe kwalifikacje ma otrzymać 810 osób.

Swój głos od 12 kwietnia można oddać korzystając z formularza umieszczonego na stronie internetowej:

glosowanie-ebo.opolskie.pl

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy