Zaprojektują obwodnicę Namysłowa

Rozpoczęły się prace związane z budową obwodnicy Namysłowa. 1 milion 290 tysięcy złotych będzie kosztowało opracowanie projektu, który umożliwi inwestycję.

 Planowana obwodnica będzie miała ponad 4 kilometry.  Zaplanowano m.in. budowę mostu nad rzeką Widawą oraz wiaduktu nad linią kolejową. Nie zabraknie skrzyżowań, dróg serwisowych. Według ostatnich badań przez Namysłów w ciągu doby przejeżdża 13 tysięcy pojazdów. Jest to wzrost o 40% w stosunku do 2010 roku i o 20% w stosunku do 2015 roku. We wtorek 14 grudnia w urzędzie marszałkowskim podpisano umowę związaną z opracowaniem dokumentacji projektowej obwodnicy. Opracowaniem dokumentu zajmie się firma projektowa Prokom z Opola.

Namysłów odetchnie od samochodów

Marszałek województwa Andrzej Buła podkreśla, że to nie tylko budowa obwodnicy, ale również połączenia z innymi drogami. –  To jest bardzo ambitne zadanie. Podpisana umowa na wykonanie projektu pozwala nam wyobrazić sobie, jak obwodnica będzie wyglądała w przyszłości. To nie tylko ułatwienia dla mieszkańców, ale również skomunikowanie z drogą S8 i S 11 – zaznacza marszałek.

Zaprojektowanie drogi wraz z uzgodnieniami będzie trwało około 3 lat. To czas, kiedy uwagi mogą zgłaszać samorządy, jak i sami mieszkańcy. Marszałek województwa zaapelował także do władz gminnych i powiatowych, aby w tym czasie zmodernizować drogę z Ziemiełowic przez Łączany do krajowej 39 i 42. – Byłby to bajpas dla osób, które chciałyby ominąć Namysłów w kierunku Kępna czy Kluczborka – mówi Andrzej Buła.

Inwestycja dla bezpieczeństwa

Radna województwa opolskiego Jolanta Wilczyńska, mieszkanka powiatu namysłowskiego, bardzo cieszy się z inwestycji. – Dziś miasto się bardzo korkuje. Ruch tranzytowy jest bardzo uciążliwy dla mieszkańców. Osobiście cieszę się, że Namysłów dostanie swoją obwodnicę. Miasto jest obciążone szczególnie ruchem tirów – zauważa Jolanta Wilczyńska.

Stawiamy na obwodnice miast

Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego podkreśla, że każda obwodnica, to odciążenie miasta z ciężkiego sprzętu. – Obwodnice miast są nam bardzo potrzebne. Możemy się cieszyć już obwodnicami Dobrodzienia, Malni i Choruli, Czarnowąsów, Grodkowa, Głubczyc. Dziś do tego grona dołącza Namysłów. Ta obwodnica ma rozwiązać problem komunikacyjny – mówi Szymon Ogłaza. Zaznacza, że obwodnica, to również zwiększenie bezpieczeństwa oraz realne oddziaływanie na jakość powietrza. Wyjaśnijmy, że dziś droga wojewódzka 451 przebiega przez ścisłe centrum. Kierowcy pokonują trzy ronda i przejeżdżają praktycznie przy samym ratuszu.

Pracami projektowymi zajmie się pracownia Prokom.  Jej właściciel Kazimierz Kurowski  podkreśla, że najważniejszą funkcją obwodnicy będzie wyprowadzenie samochodów ciężkich z miasta. – To główny szlak komunikacyjny prowadzący na północ Polski w kierunku Poznania. Obwodnica będzie projektowana po obrzeżach miasta. Chcemy jak najmniej ingerować w przyrodę. Ciekawym obiektem będzie wiadukt nad torami – mówi Kazimierz Kurowski. Prace projektowe powinny zakończyć się na początku 2024 roku złożeniem wniosku o ZRID (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej).

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy