Certyfikaty OROTU dla kolejnych opolskich atrakcji turystycznych

Nagrody i wyróżnienia Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej trafiły w tym roku do dobrze znanych i rozpoznawalnych regionalnych produktów turystycznych, ale i także do tych, które dopiero zaczynają umacniać swoją pozycję na turystycznej mapie Opolszczyzny.

Kapituła Konkursu podczas dokonywania oceny brała pod uwagę przede wszystkim ponadregionalne znaczenie produktu, jego rozpoznawalność na terenie całego kraju, a co się z tym wiąże jego atrakcyjność z punktu widzenia turystów oraz podjęte działania na rzecz jego komercjalizacji. Kapituła złożona z przedstawicieli OROT, mediów, uczelni oraz biur podróży wybrała swoich faworytów spośród kilkudziesięciu nadesłanych  zgłoszeń.

W tym roku postanowiono przyznać cztery równorzędne certyfikaty OROT. Otrzymały je:  Ogród Zoologiczny w Opolu, Karolinka Golf Park w Kamieniu Śląskim, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu oraz Quatromondis – Cztery Światy Hugona w Zamku Mosznej. Wyróżnienia trafiły natomiast za produkty: Oleska Promenada, Muzeum Ziemie Kozielskiej i trasa rowerowa „Szlakiem Kolejowym”. 

Certyfikat Specjalny OROT 2021 otrzymał Opolski Szlak Winnic oraz Papugarnia w Opolu. Jako opolskiego kandydata do Złotego Certyfikatu – najważniejszej nagrody Polskiej Organizacji Turystycznej spośród wymienionych produktów Kapituła jednomyślnie wybrała Zamek w Mosznej.

Do etapu ogólnopolskiego Konkursu zostaną zgłoszone Ogród Zoologiczny w Opolu, Karolinka Golf Park w Kamieniu Śląskim, Quatromondis – Cztery Światy Hugona w Zamku Mosznej. Ten ostatni będzie nas reprezentował ponadto w rankingu internetowym (Certyfikat Internautów). Do Specjalnego Certyfikatu zostanie zgłoszony Opolski Szlak Winnic.

Pomysły na opolską turystykę

Jak przyznał wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca Certyfikaty to docenienie tych, którzy przyciągają  i promują turystycznie nasz region. – To prawdziwe perełki na mapie województwa. – Liczymy, że któryś z tych projektów jak co roku znajdzie uznanie w Warszawie. Branża po trudnej sytuacji epidemiologicznej wciąż się odbudowuje – dodał Stanisław Rakoczy, prezes Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

O najważniejszą nagrodę na szczeblu krajowym stara się Zamek w Mosznej. – Możliwość ubiegania się o Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej to konsekwencja uzyskania wcześniej Certyfikatu tej organizacji. Każdy, kto otrzyma  certyfikat krajowy ma możliwość aplikowania w okresie trzech lat o tę zaszczytną nagrodę. Cieszę się, że możemy to uczynić wspólnie z OROT-em – mówił Tomasz Ganczarek, prezes Zamku Moszna.

– Ponad rok temu wybudowaliśmy ścieżkę pieszo – rowerową na nieczynnym torowisku wspólnie z gminą Cisek i Polska Cerekiew. Ma ona w sumie ponad 15 km, a odcinek w gminie Reńska Wieś ponad 8 km. Ta ścieżka jest już oddana w całości do użytku. Stanowi świetną atrakcję turystyczną i miejsce rekreacji – przyznał Tomasz Kandziora, wójt gminy Reńska, pomysłodawca trasy rowerowej „Szlakiem Kolejowym”. 

Prawdziwe oblężenie w tym roku przeżywa ZOO w Opolu. Oddany niedawno pawilon dzikich kotów i jego sympatyczni lokatorzy to duży magnes dla mieszkańców województwa i gości z innych regionów. – Dla nas to miłe zaskoczenie. Ta nagroda to efekt wspólnej pracy ponad 100 pracowników ogrodu zoologicznego i dobrej współpracy z urzędem miasta Opola i naszymi przyjaciółmi – mówiła Joanna Malej z Opolskiego Ogrodu Zoologicznego.

Klasyka, fantasy i zielone pole golfowe

– Świat fantasy to coś, co dzieci lubią. Oferujemy tygodniowe i dwutygodniowe kolonie w pięknych zamkach i pałacach w całej Polsce. To spotkania osadzone w świecie fantasy, który my tworzymy. Mamy własnych bohaterów, własne legendy i książki, artefakty oraz stroje. Skupiamy się na czterech ważnych dla dzieci aspektach – integracji, kolekcjonerstwie, czytelnictwie i aktywności sportowej – wyjaśnia Jakub Jędrzejak, twórca inicjatywyQuatromondis – Cztery Światy Hugona w Zamku Mosznej.

Pole golfowe Karolinka Golf Park działa w Kamieniu Śląskim od trzech lat. – Cieszymy się, że tak młode pole jak nasze zostało wyróżnione. Jesteśmy jedynym takim miejscem w województwie. Przyciągamy graczy golfowych nie tylko z opolskiego, ale także województw ościennych i całego kraju. Organizowaliśmy u nas m.in. Mistrzostwa Polski Pracowników Samorządowych. Uczestnicy tego wydarzenia często do nas wracają, co nas bardzo cieszy – przyznaje Adam Leszkiewicz, prezes Opolskiego Klubu Golfowego.

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna organizuje Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat OROT” od roku 2009. . Jest to etap regionalny ogólnokrajowego Konkursu na „Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej”. Celem Konkursu jest wyłonienie najbardziej atrakcyjnych, przyjaznych dla turystów i zarazem nowatorskich produktów turystycznych Opolszczyzny, ich promocję oraz jednocześnie wspieranie regionalnych i lokalnych inicjatyw, które przyczyniają się do wzrostu atrakcyjności ofert turystycznych naszego regionu.

 

 

 

 

 

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy