W Kluczborku będzie się lepiej oddychać

Dwie umowy – z samorządem gminy i powiatu – podpisali dziś w Kluczborku marszałkowie Andrzej Buła i Antoni Konopka. To dwa kolejne unijne projekty w regionie o łącznej wartości ponad 2 i pół miliona złotych, dzięki którym znikną następne kopciuchy.

Gmina Kluczbork na projekt o wartości ponad dwóch milionów złotych otrzyma dofinansowanie unijne w wysokości 1 miliona 302 tysięcy złotych. Dzięki temu możliwa będzie likwidacja przestarzałych źródeł ogrzewania, która pozwoli na roczny spadek emisji gazów cieplarnianych o  119,85 tony równoważnika CO2. – Zamieniamy wysokoemisyjne, szkodliwe źródła ciepła na przyłącza gazowe w 37 mieszkaniach i budynku wielorodzinnym, liczącym 22 mieszkania. – mówi burmistrz Jarosław Kielar. Jak zapowiada, wymiany rozpoczną się tuż po sezonie grzewczym.

Starostwo zamierza zaś wymienić źródło ciepła w budynku Młodzieżowego Domu Kultury. Otrzyma z UE na ten cel niemal 270 tysięcy złotych. Zostanie usunięty stary kocioł węglowy i budynek zostanie podłączony do miejskiego ciepła sieciowego. Zainstalowana będzie także  niezbędna armatura centralnego ogrzewania i zmodernizowana instalacja ciepłej, czyli zakupiony  bojler elektryczny.

Marszałek Andrzej Buła podkreśla, że te projekty to efekt dobrej komunikacji pomiędzy samorządami i podpowiedzi ze strony beneficjentów. – Już po dwóch konkursach na wymiany źródeł ciepła w budynkach prywatnych dostaliśmy sygnały z gmin, żeby umożliwić takie działania również w budynkach komunalnych. I to się udało – mówi marszałek. Członek zarządu województwa Antoni Konopka dodaje zaś, że dopełnieniem tych działań jest także kampania informacyjno-edukacyjna. – To stanowi wzmocnienie naszego projektu LIFE, związanego z zarządzaniem jakością powietrza  w regionie – informuje.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy