W Przylesiu zakończył się remont drogi wojewódzkiej

Droga wojewódzka w Przylesiu została wyremontowana. To około dwuipółkilometrowy odcinek przebiegający przez miejscowość i łączący się z autostradą A4.

Budowa trwała rok, a kosztowała około 8,5 miliona złotych. Najpoważniejsze utrudnienia były w trakcie przebudowy mostu, tuż przed wjazdem do miejscowości od strony Olszanki. Most wyrównano i wzmocniono. Oprócz budowy drogi wybudowano chodnik z częścią dla rowerów, trzy nowe zatoki autobusowe, cztery skrzyżowania oraz zjazdy do każdej posesji.

Przebudowano także kanalizację deszczową, odprowadzającą ścieki deszczowe z terenu drogi. Droga została dostosowana do poruszania się po niej osób niepełnosprawnych – zamontowano płyty integracyjne przy przejściach dla pieszych oraz obniżono krawężniki. W celu poprawienia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego zainstalowano  również pryzmatyczne elementy odblaskowe typu „kocie oczka” oraz bariery energochłonne.

Z inwestycji cieszy się sołtys miejscowości Krystyna Listowska. – Do tej pory brakowało chodnika, oczekiwaliśmy na ten remont od kilkudziesięciu lat. Cieszę się, że doszło do tej inwestycji. Tutaj przez miejscowość przejeżdża dużo samochodów, szczególnie w kierunku autostrady, dlatego zwiększenie bezpieczeństwa jest tak bardzo ważne – mówi.

Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego, zaznacza, że ta zakończona inwestycja to kolejny etap kompleksowej rozbudowy drogi wojewódzkiej 401. – Zniszczona droga w Przylesiu wymagała remontu. Teraz zwiększy się tutaj bezpieczeństwo, a również wizerunek miejscowości. Przejścia dla pieszych są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – dodaje.  Zadowolenia nie kryje również Aneta Rabczewska, wójt gminy Olszanka, dodając, że chciałaby, aby kolejnym remontowanym w najbliższych latach odcinkiem tej drogi był ten w Janowie.

Droga wojewódzka nr 401 w połączeniu z drogą wojewódzką 411, biegnąca w kierunku południowym tworzy ciąg komunikacyjny, usprawniający dojazd do granicy. To także bezpośrednie połączenie z autostrada A-4.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy