Dzięki PROW zmieniają się opolskie wsie

Estetyczna przestrzeń publiczna w Skoroszycach, nowa świetlica wiejska w Wierzbniku czy remont zabytkowego obiektu dawnego kasyna oficerskiego w Łambinowicach to przykłady wielu pozytywnych zmian na obszarach wiejskich.

Blisko 5,6 mln na kształtowanie przestrzeni publicznej oraz ponad 2,7 mln na ochronę zabytków i budownictwa tradycyjnego przekazuje samorząd województwa opolskiego na opolską wieś. Podpisano już pierwsze umowy z gminami w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

– Dzięki tym pieniądzom  zostaną wyremontowane i przystosowane do użytkowania obiekty, które posłużą życiu kulturalno-społecznemu wsi. Będą tam prowadzone też działania edukacyjne. To wszystko z myślą o mieszkańcach. To także pieniądze na poprawę jakości  przestrzeni wiejskiej. Wszystko to sprawia, że  nasza opolska wieś jest coraz piękniejsza, że poprawiają się tu warunki życia – mówi Antoni Konopka, członek zarządu województwa opolskiego.

Gmina Łambinowice dzięki pozyskanym pieniądzom poprawi stan zabytkowego, dawnego kasyna oficerskiego, siedziby Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Jak wyjaśnia Tomasz Figiel z urzędu gminy, prawie 500 tys. zł z PROW-u razem z pieniędzmi z budżetu gminy pozwoli na uratowanie tego zabytkowego budynku, który ze względu na niestabilną konstrukcję nie może on być dziś w pełni wykorzystywany. – Obecna konstrukcja, tj. mur pruski, nie spełnia norm nośności, w związku z postępującą degradacją 160-letniego drewna. Obiekt był wielokrotnie rozbudowywany, zmieniał się jego układ wewnętrzny, w okresie międzywojennym był mocno zaniedbany. My chcemy przywrócić jego funkcje. Chcemy, aby żył – mówi. Po remoncie ma nawiązywać  do swojego historycznego wyglądu. – Gdyby się to udało, znakomicie wpasowałby się w otaczający go odrestaurowany Park – dodaje wójt gminy Tomasz Karpiński. – Mamy nadzieję, że uda się nam jak najszybciej wyłonić wykonawcę i przystąpić do robót – dodaje.

Pieniądze z PROW pozwalają na kontynuację odbudowy XIX-wiecznej willi w Strzelnikach. Kilka lat temu dzięki temu programowi wymieniono poszycie dachu, komin i przewody wentylacyjne. – Ten projekt na kwotę blisko 284 tys. złotych umożliwi wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, odnowienie elewacji i częściowe uporządkowanie instalacji. Planujemy w przyszłości dalsze konsekwentne prace także wewnątrz – mówi Artur Kotara, burmistrz Lewina Brzeskiego. Z willi, w której mieści się ośrodek kulturalno-rekreacyjny, korzysta około 350 mieszkańców miejscowości.

Nowe życie zyska także budynek byłej szkoły podstawowej w Wierzbniku, w gminie Grodków. Postanie tam świetlica wiejska. – Aktualnie to budynek w bardzo złym stanie technicznym. Doraźnie jest użytkowany, lecz nie spełnia swojej funkcji. Część projektu umożliwiła już remont części sanitarnej – wyjaśnia Anna Zając z Urzędu Miejskiego w Grodkowie. Teraz efektem będzie kompleksowa zmiana wyglądu zewnętrznego, wnętrza obiektu oraz zagospodarowanie terenu wokół obiektu. To duża zmiana jakościowa dla 300 osób zaangażowanych w życie społeczno – kulturalne wsi. – To ważne miejsce spotkań dla naszej społeczności. Cieszymy się ogromnie, że mamy kolejną świetlicę. Gmina Grodków to miasto i 35 sołectw, jeszcze kilka z nich potrzebuje tego typu miejsc – dodaje burmistrz Marek Antoniewicz.

Wypięknieje również centrum Sidziny. Powstanie kilka stref wypoczynku. Zaprojektowano nowy układ ciągów pieszych – żwirowych ścieżek spacerowych, nawiązujących do już istniejących. Pojawią się ławki i kosze na śmieci, będzie siłownia zewnętrzna i „ścieżka zdrowia”. W części parku pojawi się  plac zabaw dla najmłodszych, który od ulicy odgrodzą nowe nasadzenia.

To nie koniec takich projektów. W przyszłym roku będą kolejne nabory dla takich projektów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

KK

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy