Super nowoczesność w opolskim szpitalu

Nowoczesny tomograf, wyremontowany oddział chirurgii ogólnej i naczyniowej. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu coraz nowocześniejszy. W piątek wręczono również odznaczenia zasłużonym pracownikom tej jednostki.

Jeden z najnowocześniejszych tomografów pracuje na rzecz pacjentów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Jego technologia pozwala na skuteczne i szybkie diagnozowanie chorych. Urządzenie posiada dwie lamy i dwa rzędy detektorów.

Jak mówi Andrzej Kucera, dyrektor sprzedaży Simens, urządzenie będzie bardzo przydatne szczególnie w chirurgii naczyniowej i w przygotowaniach do operacji serca. – Jest to najnowocześniejszy tomograf. Dzięki jego konstrukcji można wykonywać bardzo szybkie badania kardiologiczne i to bez znieczulania. Szczególnie ważne jest to przy badaniach pediatrycznych. Jego unikatowe cechy pozwalają również na badania pulsującego serca. W ciągu jednej sekundy dokonywane jest skanowanie 50 centymetrów ciała. Aparat ma zminimalizowane dawki promieniowania. Jest to znaczący skok technologiczny, a milowy w porównaniu do pierwszych tomografów – tłumaczy Andrzej Kucera.

Tomograf został zakupiony w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i kosztował  5 milionów złotych. Kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej dr Andrzej Sznajder uważa, że urządzenie bardzo usprawni pracę szpitala, a praca radiologów wyznaczy nowe trendy w medycynie. – W naszym szpitalu od 20 lat pracują głównie aparaty firmy Simens. Jest on uzupełnieniem tego nowoczesnego systemu, który mamy do dyspozycji. Szybkość obrazowania i jego jakość są dla nas ważne. Dzięki temu urządzeniu będziemy widzieć więcej rzeczy, które nie były obrazowane we wcześniejszych urządzeniach – dodaje Andrzej Sznajder.

Wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek zaznacza, że w większości opolskich szpitali dokonano skoku  technologicznego. To wszystko było możliwe dzięki pieniądzom z Unii Europejskim. – Jest tutaj uprawiana medycyna na najwyższym poziomie. W tym szpitalu dzieje się najwięcej. Dzięki temu, że oddaliśmy placówkę uniwersytetowi, możemy korzystać z funduszy  krajowych. Jest tutaj prowadzona również dydaktyka. Choć nie sprawujemy już jako zarząd pieczy nad tym szpitalem, cały czas go doposażmy. Nowe urządzenie, nowoczesny oddział, wykwalifikowana kadra, sprawia, że mamy konkurencyjne szpitale. Wybierają je chętniej pacjenci, którzy chcą tutaj się leczyć. Dla nas najważniejsze jest to, że szpitale wykonują zadania na rzecz naszych mieszkańców. Postęp w medycynie jest niesamowity, nadążają za tym wykształceni lekarze – dodaje wicemarszałek Roman Kolek.

Nowoczesne urządzenia dają szansę na nowoczesną diagnostykę, lepszą jakość leczenia i lepsze możliwości podejmowania decyzji o sposobie leczenia.

– Jest to urządzenie, które stawia nas w czołówce szpitali w Polsce. Trafiają do nas pacjenci w różnym stanie. Mamy również lądowisko dla helikopterów. W wielu przypadkach ważna jest bardzo szybka diagnostyka. Potrzebujemy najlepszego sprzętu. To jest drugi tomograf w naszym szpitalu, więc zwiększa się nasze możliwości. Możemy przyjąć większą liczbę pacjentów. Urządzenie będzie służyło nie tylko naszym chorym kardiologiczne, ale też pacjentom urazowym – dodaje dyrektor placówki Dariusz Madera.

Otwarciu pracowni tomografii i wyremontowanego oddziału towarzyszyło również wręczenie odznaczeń resortowych oraz przyznawanej przez marszałka odznaki honorowej „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”. Odznaczenie otrzymał m.in. Marek Piskozub, który kierował szpitalem przez 16 lat.

– Pamiętam początki, kiedy szpital był Wojewódzkim Centrum Medycznym. Doskonale pamiętam doposażenie oddziałów, wprowadzanie nowych procedur, których nie było w naszym województwie. Zajmowaliśmy najwyższe pozycje w rankingach szpitali. Przez te niemal 20 lat wydarzyło się bardzo wiele. Dzięki pracy ludzi, którzy są najważniejsi, udało się osiągnąć wysokie notowania. Zwiększyła się jakość leczenia – Marek Piskozub.

Dodajmy, że remont oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej, to część unowocześniania szpitala. Remont oddziału kosztował ponad 2 miliony 300 tysięcy złotych. Zakupiono nowoczesne łóżka, wyposażono pokoje. Oddział ma do dyspozycji nowoczesne aparaty m.in. do leczenia ran, kardiomonitory, aparaturę EKG. Sale chorych znacząco się zmieniły. Są nowoczesne i przestronne pokoje. Również lekarze maja wyremontowane pokoje. Utworzono sale intensywnego nadzoru dla pacjentów.

 

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy