Uwolnić energię – Opolszczyzna Multikulti

Dla swojego pomysłu zdobyli aż 3755 głosów. Pomysłowo, energicznie, mądrze, różnorodnie – tak w skrócie można opisać projekt Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, w który zaangażowały się szkoły w Kolnicy i Gnojnej w gminie Grodków. 

Małe miejscowości, ale energia i pomysłowość ogromna. Dzięki swojemu pomysłowi integrują lokalną społeczność, uczą i bawią. Mali i duzi poprzez ogrom działań poznają kulturę regionu, wymieniają się doświadczeniami, odkrywają Opolszczyznę jako miejsce interesujące historycznie i kulturowo. Młodzi z pomocą rodziców i nauczycieli budują swoją tożsamość oraz szacunek dla wartości.

 

Duże pomysły w małych szkołach

Jak przyznaje marszałek województwa Andrzej Buła, Kolnica i Gnojna bardzo się postarały, aby wygrać ten projekt. Zaskoczyli pozytywnie niedowiarków. – Gdy zaczęto pracować nad tym projektem, wiele osób mówiło, że się nie uda. Okazało się, że można połączyć nowoczesne technologie m.in. zakup nowych komputerów, rzutników, oświetlenia z tym, o czym chcą opowiadać i co dawać od siebie jego uczestnicy. Ciekawi ich, skąd się wzięli w tej miejscowości, jakie są ich korzenie i tradycje, czym się zajmowali dziadkowie – wyjaśnia marszałek. Jego zdaniem widać tu doskonałą rolę pedagogów, nauczycieli z obydwu szkół, którzy chcą przekazać młodzieży ważne rzeczy w  interesujący sposób. – Mam nadzieję, że mają z tego wiele radości. Dziękuję wszystkim tym, którzy docenili Marszałkowski Budżet Obywatelski jako inicjatywę społeczną. Dziękuję też za pomoc w dzieleniu pieniędzy budżetowych i wspaniałych liderów – mówi. Marszałek zapowiada także, że w maju zostanie ogłoszona III edycja MBO.

Bardzo ważny aspekt projektu podkreśla również wicemarszałek województwa Roman Kolek. – MBO jest po to, aby spełniać wasze marzenia i pomysły. Tu sięgacie do historii Waszych rodziców i dziadków. To ogromnie cieszy, że mała ojczyzna jest dla was ważna. To, że wygraliście w tak dużej konkurencji jest dowodem na to, że demokracja jest ważna i trzeba ją umacniać przez partycypację społeczną – zwracał sie do uczestników projektu.

 

Projekt daje przede wszystkim radość

Bardzo zadowolony z projektu jest dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Kolnicy Miłosz Krok. – Wykorzystaliśmy wspólnie ze szkołą podstawową w Gnojnej szansę, jaką daje Marszałkowski Budżet Obywatelski. Biorą w nim udział wszystkie dzieci z obydwu szkół. Już trwają zajęcia, podczas których dzieci poznają tradycje i obyczaje regionu. Tu skupiamy się szczególnie na  „małych ojczyznach” – wyjaśnia.

– Dzieci są bardzo zadowolone z przekazanych przez marszałka zestawów komputerowych. Nie mamy w szkole tak dobrego sprzętu. Ale projekt daje mam dużo więcej. Chodziło nam przede wszystkim o zintegrowanie społeczności – przyznaje Elżbieta Siubiś, dyrektor PSP w Gnojnej. Bardzo dużo – jak wyjaśnia – znaczyło dla niej zaangażowanie mieszkańców podczas zbierania głosów. – Oprócz uczniów obu szkół, rodziców, nauczycieli licznie popierali go mieszkańcy naszych miejscowości, gminy Grodków i zaprzyjaźnionych szkół z Brzegu. – Bardzo im wszystkim serdecznie dziękuję – mówi Elżbieta Siubiś. Jak dodaje, dużo inicjatyw już zostało zrealizowanych, przed nimi wyjazd starszych klas do Muzeum Wsi Opolskiej, a młodszych do Brzegu do Zamku Piastów Śląskich. Na 13 maja zaplanowano natomiast podsumowanie całego projektu z udziałem dzieci, rodziców, nauczycieli i gości.

 

Sprzęt i wiele, wiele więcej

Różnorodność atrakcji doceniają również uczniowie. Swoje talenty mieli okazję pokazać podczas uroczystości przekazania sprzętu komputerowego. Dziewczyny: Karolina, Julia i Wiktoria zaprezentowały taniec nowoczesny. Otylia, Nadia i Nikola, podczas występu wokalnego zaśpiewały takie utwory jak: Alleluja, Idzie wiosna, W góry. – W naszej szkole dużo się dzieje. Często mamy imprezy, możemy się się zaprezentować, jeździmy na konkursy – przyznają zgodnie. Na parkiecie pojawił się także polonez w wykonaniu starszych klas.

Projekt „Opolszczyzna – Multikulti” realizowany jest w ramach II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego w subregionie obejmującym powiat brzeski i nyski.

KK

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy