Jan Cofałka upamiętnia Ślązaków

Promocja książki „Legendy sportu śląskiego” Jana Cofałki była okazją do wręczenia autorowi odznaki „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”. Znawca życiorysów znanych Ślązaków spotkał się z opolanami w Muzeum Śląska Opolskiego.

„Legendy sportu śląskiego” to książka ukazująca, jak sam tytuł wskazuje, sylwetki śląskich sportowców. Sam autor odszedł od formy encyklopedycznej na rzecz ukazania emocji, wzajemnych relacji i opisu sportowych sytuacji, które do tej pory nie były znane kibicom.

– Chcę odpłacić się za to, co dobrego w swoim życiu otrzymałem od tych ludzi. Wielu z nich znałem, bądź znam osobiście. Utrwalam ich w pamięci. Pamięć o sportowcach jest bardzo krucha. Mistrzowie, których niedawno nosiło się na rękach, po latach zostają zapominani. Kto dziś pamięta Gerarda Cieślika, gwiazdę futbolu? Chciałem również opowiedzieć o powojennym sporcie na Śląsku – mówi Jan Cofałka.

Autor podkreśla, że na Śląsku powstawały kluby sportowe tworzone przez Kresowiaków i Ślązaków. Wspomina drużynę piłkarek ręcznych z Łącznika – Włókniarza Łącznik, wicemistrzynie kraju z 1961 roku i brązowe medalistki mistrzostw Polski. Dodajmy, że wtedy była to wieś  uchodząca za najmniejszą miejscowość w Polsce.

– Ze Śląska wywodzi się wielu szybowników świata,  jak np. Sebastian Kawa, który 11 razy zdobył mistrza świata. Również himalaiści z Jerzym Kukuczką na czele. Lista nazwisk jest bardzo długa i znalazła się w mojej książce – mówi.

Według Jana Cofałki istotny jest również udział Ślązaków w powojennej Legii Warszawa czy reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Wicemarszałek Stanisław Rakoczy, który wręczył autorowi książki odznaczenie, przypomina, że Jan Cofałka po tym, jak działał w Opolu, został doceniony przez ogólnopolskie środowisko sportowe i został powołany na członka zarządu Związku Polskiej Lekkoatletyki.

– Od 1997 roku współpracuje z miesięcznikiem społeczno-kulturalnym „Śląsk”. Zajmował stanowisko wiceprezesa i sekretarza generalnego Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie, a także pracował w Kancelarii Sejmu jako redaktor w Wydawnictwie Sejmowym. Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2004) – informował wicemarszałek Rakoczy.

Spod pióra Jana Cofałki wyszły m.in. takie tytuły: „Księga Ślązaków”, „Ślązacy w Warszawie”, „Ślązacy i kresowiacy”, „Ślązacy w świecie”.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy