Pierwsze pieniądze na sport w regionie podzielone

Niemal 1 700 000 zł tylko w jednym konkursie na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej. W ramach tej kwoty Opolska Federacja Sportu, Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Opolu, Szkolny Związek Sportowy „Opolskie” oraz Klub Uczelniany AZS Politechniki Opolskiej zrealizują zadania na rzecz dzieci i młodzieży uzdolnionych sportowo i uczestniczących w programach sportowych w około 60 dyscyplinach sportowych.

Zarząd województwa rozstrzygnął konkurs na zadania dotyczące  wspierania i upowszechniania kultury fizycznej poprzez współpracę interdyscyplinarną środowisk sportowych. Dotacje otrzymały stowarzyszenia interdyscyplinarne, działające w formie związków i związków stowarzyszeń o szczególnym znaczeniu dla regionu.  Opolska Federacja Sportu otrzymała 1 250 000 zł, Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych – 230 000 zł,  Szkolny Związek Sportowy „Opolskie” – 130 000 zł, a Klub Uczelniany AZS Politechniki Opolskiej – 80 000 zł.

Jak mówi wicemarszałek Stanisław Rakoczy,  to pieniądze m.in. na: wspieranie szkolenia młodzieży uzdolnionej sportowo uczestniczącej w systemie sportu młodzieżowego, wspieranie szkolenia kadr trenerskich, instruktorskich i sędziowskich, wspieranie udziału w zawodach sportowych oraz organizacji zawodów sportowych w województwie opolskim, wspieranie organizacji imprez sportowych w ramach upowszechniania kultury fizycznej oraz upowszechnianie kultury fizycznej w różnych środowiskach i grupach społecznych. Ważne jest także to, że te dotacje zostaną przez te organizacje zwielokrotnione, przez pozyskanie pieniędzy z innych źródeł, co pozwoli na realizację ciekawych programów sportowych.

Te cztery stowarzyszenia  zrealizują  zadania na rzecz dzieci i młodzieży uzdolnionych sportowo i uczestniczących w programach upowszechniania sportu w około 60 dyscyplinach sportowych. 345 zawodników z kadr wojewódzkich dzieci i młodzieży wraz z trenerami odbędzie od 20 do 50 dni zgrupowań szkoleniowych w ośrodkach sportowych. Dodatkowe zapewnione będzie szkolenie w środowiskach wiejskich i akademickich oraz udział kadrowiczów.

W sumie na wsparcie sportu przewidziano w tegorocznym budżecie województwa 4,7 mln zł. Z tego jeszcze 2,1 mln zł podzielone zostanie w ramach konkursów, a pół miliona zarząd województwa przeznaczył na stypendia sportowe.

Marszałek Andrzej Buła na spotkaniu z działaczami sportowymi podkreślał, że zarząd województwa co roku stara się budować wsparcie finansowe nie mniejsze niż rok wcześniej.  Spotkanie było także okazją do dyskusji o tym, jakie są plany spożytkowania tych pieniędzy przez organizacje, jakich sportowych efektów w tym roku oczekujemy.

VR/PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy