Młodzi interesują się samorządem

Uczniowie z całego województwa przystąpili do finału wojewódzkiego „Konkursu wiedzy o samorządzie terytorialnym”. Pojawiły się pytania o liczbę państw w Unii Europejskiej, kadencję europarlamentarzysty czy młodzieżowe rady miasta.

Monika Jurek, dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy UMWO, który koordynuje organizację konkursu informuje, że do udziału w finale wojewódzkim zgłosiło aż 69 osób. – To najlepsi znawcy z zakresu wiedzy o samorządzie województwa w gimnazjach i najstarszych klasach szkół podstawowych w naszym regionie – mówiła.

– Cieszę się, że temat samorządności wywołuje zainteresowanie wśród młodych. Chcemy w samorządzie, aby młodzi byli jak najbardziej świadomi tego, co ich czeka w życiu dorosłym. A demokracja i partycypacja społeczna są niezwykle ważne w dzisiejszym świecie – mówił wicemarszałek Roman Kolek, zwracając się do uczestników konkursu. – Życzę wam zaangażowania w samorząd także później, już w dorosłym życiu – dodał.

Michał Knapik z Jemielnicy, finalista konkursu intensywnie uczył się około tygodnia, robiąc dokładne notatki. Wyczytywał informacje z książek i internetu. – Stworzyłem z tego ciąg notatek, z których się przygotowywałem. Pojawiło się kilka ciekawostek, które sprawiły, że zgłębiałem tematy. Część pisemna mnie zaskoczyła. Były pytania, których się nie spodziewałem i z nich się nie uczyłem. Te o UE nie były najtrudniejsze – ocenił Michał.

Laureata III miejsca do konkursu zachęcił nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie. – Niektóre pytania były bardzo intuicyjne i logiczne, inne natomiast wymagały naprawdę precyzyjnej wiedzy i dobrej pamięci – mówił Mateusz Heretyk z Opola, uczeń PG nr 10 przy II LO.

Samorządem interesuje się od zawsze. Zainteresowanie regionem i otaczającym światem zrodziło się – jak przyznał – samo z siebie. Piotr Bil ze szkoły w Dąbrowie w konkursie był drugi. – Czytałem podręcznik do WOS-u i kilka ustaw. Pytania wg mnie nie były trudne, największy problem sprawiło mi wyliczenie wszystkich krajów UE – wyjaśnił Piotr.

To nie pierwszy konkurs dla Szymona Maryniaka, reprezentującego gminę Olesno. W ubiegłym roku był laureatem konkursów geograficznego i historycznego. Ten z wiedzy o samorządzie terytorialnym to dla niego nowość. – Pytania były różne, niektóre wręcz wg mnie banalne, inne wymagały głębszego zastanowienia. Aby dobrze wypaść w konkursie należy przejrzeć ustawy, mieć dobrą pamięć i umieć swobodnie się wypowiadać w części ustnej. Komisja podczas części ustnej była bardzo sympatyczna i sprawiła, że nie było stresu, a za to był uśmiech – mówił. – To konkurs interdyscyplinarny. Aby osiągnąć sukces, uczniowie muszą chcieć, muszą się interesować, mieć szerszy pogląd. Myślę, że moi uczniowie reprezentują wszystkie te wartości. Zaskoczyły nas pytania o UE. Nastawialiśmy się na zagadnienia związane z wykorzystaniem środków unijnych w samorządzie województwa, a nie o same instytucje europejskie – przyznał Piotr Wende, nauczyciel z PSP nr 1 w Oleśnie.

W konkursie wzięło udział 69 uczniów najstarszych klas szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. Po etapie pisemnym, składającym się z 30 pytań, do części ustnej przeszło 11 najlepszych. Pierwsze miejsce zdobyła Marta Bernacka, drugi był Piotr Bil, a trzeci Mateusz Heretyk. Komisja przyznała również trzy wyróżnienia, zdobyli je Michał Sosnowski, Szymon Maryniak i Kacper Lubiewski.

Tegoroczna edycja konkursu nawiązywała do 15-lecia obecności Polski w UE, stad też wiele pytań o Unii Europejskiej.

kk/vr

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy