Ratunek dla strzeleckiego drewnianego kościoła

Zabytkowy drewniany kościół świętej Barbary w Strzelcach Opolskich będzie remontowany. Urząd Marszałkowski na ten cel przekazał ponad 1 milion 500 tysięcy złotych unijnej dotacji.

Parafia świętego Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich przeprowadzi renowację zabytkowego drewnianego kościoła,  znajdującego się na cmentarzu przy drodze krajowej prowadzącej w kierunku Opola. Wymieniona będzie podmurówka, zniszczone elementy więźby dachowej, kościół będzie odgrzybiony i odpowiednio zabezpieczony. Dodatkowo zamontowany będzie monitoring. Przekazane przez Urząd Marszałkowski pieniądze pozwolą również na remont kapliczki i baszty, obok kościoła parafialnego, w której docelowo będzie znajdował się punkt obsługi turystycznej. Całość inwestycji  to ponad 1 milion 800 tysięcy złotych.

Proboszcz parafii ksiądz Rudolf Nieszwiec zaznacza, że remont drewnianego kościoła jest niezbędny, a szczególnie jego zabezpieczenie. – Mamy tutaj do czynienia z zabytkiem, więc musimy prace prowadzić zgodnie z wytycznymi, jakie przekazuje nam konserwator zabytków. Kilkukrotnie organizowaliśmy specjalne zbiórki na doraźne prace, ale bez dużej dotacji przeprowadzenie tego remontu byłoby niemożliwe. Posiadamy ekspertyzy mówiące o złym stanie tego zabytku – mówi ksiądz.

Dodajmy, że kościół, jak stwierdziły ekspertyzy, pochyla się, dlatego niezbędne jest jego wzmocnienie. W najgorszym stanie jest dach i podmurówka.

Wicemarszałek Roman Kolek dodaje, że to nie jedyny kościół, którego remont wsparty jest pieniędzmi przekazanymi przez zarząd województwa – W województwie opolskim mamy bardzo dużo obiektów sakralnych. To miejsca kultu, ale też historii. Warto o tych walorach turystycznych pamiętać – mówi Roman Kolek.

Burmistrz Strzelec Opolskich Tadeusz Goc zapowiada szybkie rozpoczęcie prac remontowych, dodaje jednak, że należy przeprowadzić jeszcze procedurę przetargową.

Projekt, na który pozyskano dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego, obejmuje również remont kamiennej baszty przy kościele parafialnym św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich i utworzenie tam centrum informacji turystycznej.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy