Piąty Impuls już w regionie

Kolejny – piąty – nowoczesny pociąg IMPULS z nowosądeckiego Newagu przyjechał do województwa opolskiego. Pociągi kupuje samorząd województwa w ramach unijnego projektu „Mobilne Opolskie”.

– Umowa z Newagiem dotyczyła zakupu pięciu pociągów z opcją na dwa dodatkowe – mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa. – Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej pracy naszych Impulsów. Pierwsze pięć zestawów kupiliśmy na tak dobrych warunkach, że z zaoszczędzonych pieniędzy dokupimy jeszcze dwa w cenie 12,5 mln złotych każdy – dodaje. Szymon Ogłaza ma nadzieję, że już latem przyszłego roku będą one woziły pasażerów.

Elektryczne zespoły trakcyjne typu Impuls należą do najnowocześniejszych tego typu pojazdów na polskim rynku, oferowanych nie tylko przez krajowych producentów. Przystosowane zostały do prędkości maksymalnej 160 kilometrów. Producent wyposaża je w nowoczesny układ napędowy i hamulcowy, klimatyzację, nowoczesną informację pasażerską w systemie audio-video, monitoring, 176 miejsc siedzących (fotele pasażerskich z gniazdkami elektrycznymi AC 230V), bezpłatne Wi-Fi. Są przystosowane do przewozu osób z ograniczoną zdolnością ruchową i do przewozu rowerów. Dziś Impulsy jeżdżą na trasie Kędzierzyn-Koźle – Opole – Wrocław, ale władze regionu chciałyby dodatkowe zestawy skierować na trasę Opole – Gliwice przez Strzelce Opolskie.

Jak zmienia się tabor, wożący podróżujących koleją w regionie? Posłuchajcie:

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy