Czekamy na pomysły – konkursy dla aktywnych i kreatywnych

Kolejne ciekawe propozycje samorządu województwa to konkurs wiedzy o samorządzie terytorialnym, marszałkowski konkurs grantowy EDUKO 2019 oraz konkurs „Działalność OSP w województwie opolskim – historia i współczesność”. Czekamy na Wasze zgłoszenia.

Podczas konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiono wiosenne propozycje samorządu województwa dla dzieci, młodzieży i osób zaangażowanych w życie kulturalne Opolszczyzny.

Samorząd terytorialny bez tajemnic

Ciekawa propozycja dla uczniów starszych klas szkół podstawowych (VII, VIII) oraz gimnazjalnych (klasa III) z województwa opolskiego. Uczniowie już po raz siedemnasty zmierzą się z pytaniami o samorząd terytorialny, a w związku z przypadającą w 2019 roku 15 rocznicą przystąpienia Polski do UE, przygotowane zostaną dodatkowe pytania, dotyczące tego zagadnienia. – Konkurs ma na celu popularyzację tego, co dzieje się w samorządzie terytorialnym: przez samorząd gminny, powiatowy po samorząd województwa. Inny aspekt to pewna forma promocji gminy, z której dany uczeń pochodzi – wyjaśnia wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca. Jak dodaje, konkurs od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. – To dla nas istotne, ponieważ propagujemy ideę samorządu terytorialnego, ale też edukujemy. Nawet wśród osób dorosłych mamy duży problem z rozróżnieniem, czym zajmuje się samorząd terytorialny, a kim jest np. wojewoda jako organ władzy centralnej. Kompetencje pomiędzy poszczególnymi szczeblami samorządu, to już poziom wyższy – przyznaje.

Konkurs jest dwuetapowy. Eliminacje szkolne mają na celu wyłonienie dwóch najlepszych uczniów, który reprezentują szkołę w eliminacjach wojewódzkich (II etap). Przyjmowanie zgłoszeń kończy się 7 maja 2019 roku (decyduje data wpływu do urzędu). Finał wojewódzki zaplanowany jest na 17 maja. Uczniowie zmierzą się z testem (30 pytań) oraz częścią ustną (pierwsza 10-tka, która najlepiej zdała test). Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymają nagrody. Więcej na stronie: https://www.opolskie.pl/2019/03/konkurs-wiedzy-o-samorzadzie-terytorialnym/

EDUKO 2019

Realizacja projektu „Edukacja kulturowa Opolszczyzny – EDUKO” w roku 2019 stanowi kontynuację projektu realizowanego w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura” w latach 2016-2018, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Opolskiego oraz Narodowego Centrum Kultury. Wartość programu w latach 2016-18 wyniosła 1 287 000 zł, z czego środki  Samorządu Województwa Opolskiego stanowiły 735 000 zł, a w ramach konkursów granowych EDUKO w ciągu trzech lat rozdysponowano 417 000 zł. – EDUKO 2016-2018 to ponad 60 tys. odbiorców oraz ponad
1 500 stowarzyszeń, fundacji, osób fizycznych, zaangażowanych w projekty. Rozpoczynamy składanie wniosków do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do kolejnej edycji. Jako samorząd województwa deklarujemy wkład własny w ten projekt. Dokładamy także 80 tys. na małe granty. Pomimo tego, że MKiDN w ostatnich latach ograniczyło środki finansowe, samorząd województwa widzi potrzebę i sens podtrzymywania tej cennej inicjatywy – zapewnia wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

Z kontynuacji inicjatywy zadowolona jest również dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego Monika Ożóg. – W związku z tym, że rok 2019 jest rokiem 15-lecia obecności województwa opolskiego w Unii Europejskiej, konkurs będzie dotyczył wsparcia inicjatyw z zakresu edukacji i animacji kulturowej skierowany do dzieci i młodzieży, których komponentem będzie realizacja działań mających na celu upamiętnienie i promocję ww. obchodów rocznicowych – wyjaśnia. Jak dodaje Monika Ożóg, 80 tys. zł przeznaczono na tzw. małe granty, finansowane maksymalnie do 5 000 zł (łącznie 30 tys. zł) oraz duże granty, finansowane od 10 000 zł do 15 000 zł (łącznie 50 tys. zł). Ogłoszenie konkursu planowane jest na 1 kwietnia br. , a wnioski będą przyjmowane od 1 do 12 kwietnia. Czas realizacji projektów to 23 kwietnia – 31 maja br. – Planujemy również złożyć wniosek jako operator do „Bardzo Młodej Kultury”, w ramach której do tej pory było realizowane EDUKO. Mamy nadzieję, że i w tym roku MŚO będzie jego operatorem i będziemy mogli zachęcić do współdziałania całe środowisko kulturalne i edukacyjne Opolszczyzny – mówi dyrektor MŚO.

Liczy się ciekawy pomysł i wiedza

Jak informuje z kolei Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego urzędu marszałkowskiego, samorząd województwa pragnie mocno promować aktywność ochotniczych straży pożarnych. – Nic lokalnie nie dzieje się właśnie bez OSP. Nie mówimy tylko o sytuacjach, gdy strażacy ochotnicy ratują życie, czy pomagają ludziom w sytuacjach ekstremalnych. Są również, gdy w lokalnej społeczności odbywa się ważne wydarzenie, gdy ludzie świętują. Zawsze są gotowi pomagać. Są wzorami aktywności lokalnej, włączają młodych do działania – wyjaśnia. Barbara Kamińska zauważa, że nie ma chyba dzieci, które nie słyszałyby o OSP, stąd ciekawa formuła konkursu. Uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych (I – IV) mają za zadanie przygotowanie prac plastycznych, ich starsi koledzy (klasy V – VIII) stworzą dowolną formę literacką. Najstarsi (gimnazjaliści i szkoły ponadpodstawowe) ukażą OSP w formie 3 – 5 minutowego filmu.

Na zgłoszenia czekamy do 15 kwietnia. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi podczas II Gali Strażaka 7 maja br. – Chcemy, aby ten konkurs stał się tradycją, tak jak tradycją stał się konkurs kronik strażackich. Wierzę, że dzięki temu konkursowi, wielu chłopców, ale również dziewcząt, stanie się druhami OSP – przyznaje Barbara Kamińska.

Więcej na stronie: https://www.opolskie.pl/2019/03/konkurs-dzialalnosc-osp-w-wojewodztwie-opolskim-historia-i-wspolczesnosc/

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy