Drogi rolne, nie tylko dla rolników

Kolejne samorządy podpisały umowę na budowę dróg rolnych. Dofinansowanie przekazał urząd marszałkowski. Ogólna kwota przeznaczona na ten rok wynosi prawie 6 milionów 150 tysięcy złotych.

29 gmin z województwa opolskiego w tym roku buduje bądź przebuduje drogi transportu rolnego. Łączna ich długość wyniesie prawie 28 kilometrów. W czwartek (21.10) dofinansowanie w kwocie ponad 1 milion 200 tysięcy złotych otrzymało 7 samorządów.  Dodajmy, że w latach 2013 – 2020  z budżetu województwa opolskiego, samorządom gminnym, udzielono wsparcia w kwocie ponad 31 milionów złotych na dofinansowanie do wybudowanych i przebudowanych 173,5 km dróg   dojazdowych do gruntów rolnych. Zaś starostwom powiatowym przekazano dofinansowanie na zakup sprzęt komputerowego oraz oprogramowania niezbędnego m.in. do prowadzenia spraw ochrony gruntów rolnych w kwocie  prawie 740 tysięcy złotych.

Wójt gminy Lasowice Wielkie Daniel Gagat mówi, że dotacja bardzo pomoże w budowie drogi. – Mieszkańcy nie tylko dojeżdżają do pól, ale również do swoich domów. Co roku staramy się o pieniądze związane z budową bądź remontem dróg. Teraz otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 160 tysięcy złotych (42 % dofinansowania) – dodaje Daniel Gagat.

Gmina Murów swoją drogę w Dębcu odda do użytku w najbliższych tygodniach. Kilometrowy odcinek otrzymał dofinansowanie ponad 125 tysięcy złotych (33,3 % dofinansowania). Wójt Michał Golenia cieszy się z remontu. – Część drogi wcześniej była wyremontowana, teraz dołączyliśmy kolejną część. Mamy kompleksowe połączenie – zaznacza. Gmina Grodków zbudowała drogę w Kobieli, a dofinansowanie wyniosło prawie 130 tysiące złotych (33,54 % dofinansowania). Podobnie gmina Turawa na przebudowę drogi Kadłub Turawski-Zakrzów, otrzymała dofinansowanie w kwocie 104 tysięcy złotych (69 % dofinansowania). Gmina Kolonowskie przebudowała drogę w miejscowości  Staniszcze Małe, a dotacja  z budżetu województwa wyniosła 65 tysięcy złotych (33,3 dofinansowania). Jednym z największych beneficjentów była gmina Strzelce Opolskie. Tutaj zbudowano 2 kilometry drogi, która już dziś wykorzystywana jest rekreacyjnie przez mieszkańców. Dofinansowanie wyniosło prawie 265 tysięcy złotych (33,1 % dofinansowania). Jak zaznacza burmistrz Tadeusz Goc, droga prowadzi do strefy inwestycyjnej. – A dokładnie w kierunku Ujazdu. Dla mieszkańców jest trakt zarówno drogowy, jak i rowerowy. Część osób, które pracują w firmach znajdujących się na terenie Katowickiej Strefy Ekonomicznej, już teraz przesiada się z samochodów na rowery. Jest to alternatywna droga, bardziej bezpieczna od pozostałych. Przed nami jedynie położenie ostatniej warstwy – mówi burmistrz. Dodaje, że gmina Ujazd zdecydowała się w przyszłym roku dobudować część drogi po swojej stronie, a tym samym Strzelce Opolskie zostaną połączone dodatkową drogą z Ujazdem.

Piotr Kanzy wójt z Polskiej Cerekwi dodaje: – To jest dobry dzień dla naszej gminy. Ta droga jest bardzo długa, ma prawie dwa kilometry. Jest często wykorzystywana przez rolników z Zakrzowa. Wraz z dofinansowaniem budowa tej drogi kosztowała prawie 700 tysięcy złotych. 350 tysięcy złotych (50% dofinansowania) zostało dziś przekazanych przez zarząd województwa opolskiego. Droga łączy się z drogą krajową, gdzie jest duże natężenie ruchu.

Antoni Konopka członek zarządu województwa opolskiego, podkreśla, że drogi rolne, to ważne połączenia miejscowości z polami, ale też drogami krajowymi czy wojewódzkimi. I zapowiada kolejne konkursy. – Przygotowujemy się do ogłoszenia kolejnego konkursu. Budowa tych dróg jest bardzo ważna. Zachęcamy gminy, aby już przygotowywały się do składania wniosków – mówi Antoni Konopka.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy