Piękne oblicze opolskiego sportu

Podziękowania, nagrody i listy gratulacyjne otrzymało z rąk marszałka Andrzeja Buły kilkudziesięciu opolskich sportowców, trenerów i działaczy sportowych. Wśród nich także dwoje złotych medalistów tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Sport to emocje, smak zwycięstwa, ale i gorycz porażki. Setki treningów, obmyślania strategii, dziesiątki godzin w podróży. Wyrzeczenia i poświęcenia. Na sukces sportowca czy drużyny pracuje cały sztab. To wtedy rodzą się czyste sportowe emocje, pierwsze sukcesy, padają kolejne rekordy.

Spotkanie w ogrodzie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej było okazją do docenienia tych najlepszych. W sumie nagrody finansowe marszałka województwa otrzymały 44 osoby reprezentujące 10 dyscyplin sportowych. Nagrody przyznano 29 zawodnikom, 10 trenerom i 5 osobom wyróżniającym się szczególną aktywnością na rzecz rozwoju i promocji sportu w województwie opolskim. Obejmowały one wyniki sportowe osiągnięte w 2020 roku i 2021 roku. Wysokość nagród finansowych wahał się od kilkuset złotych do 20 tys. zł dla złotych medalistów Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich.

Serdeczne podziękowania wszystkim sportowcom złożył marszałek województwa Andrzej Buła. – Te wspaniałe wyniki to ich zasługa. Sprawiają nam one wiele radości. Sport to emocje, które obserwujemy w nas samych, na widowni, na twarzy zawodników. To radość, wściekłość, rozżalenie czy smutku. Naszą rolą jako samorządu województwa jest wspieranie sportu systemowo – podkreślił marszałek.

– Nagradzamy najlepszych z najlepszych. Mamy tutaj wszystkich stypendystów województwa opolskiego, trenerów, olimpijczyków, w tym medalistów. To satysfakcja, że sportowcy podkreślają, że dzięki stypendiom, nagrodom i wsparciu ich klubów mogą się rozwijać – dodał wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

Wśród nagrodzonych było dwoje złotych olimpijczyków. Barbara Bieganowska – Zając, która zdobyła najważniejszy medal Igrzysk Paraolimpijskich w biegu na 1 500 metrów i mistrz olimpijski w chodzie na 50 km Dawid Tomala. – To moje czwarte Igrzyska Paraolimpijskie i po raz czwarty obroniłam medal na dystansie 1 500 metrów. Cieszę się i mam nadzieję ,że już za trzy lata pojadę na moje piąte już igrzyska i będę chciała bronić tytułu – mówiła medalistka. Dawid Tamala również niecierpliwie czeka na kolejne emocje sportowe. – Myślami jestem przy Paryżu, nie mogę się tego doczekać. Kocham Igrzyska Olimpijskie. Teraz nie będzie już dystansu 50 km, będzie za to 35 km. Cieszę się , bo to dla mnie wyzwanie, a ja takich wyzwań i nowych bodźców potrzebuję – przekonywał.

Bartłomiej Mróz, badmintonista klubu Beninca UKS Feniks K-Koźle, wielokrotny medalista, uczestnik Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio przyznał, że Olimpiada ma w sobie coś magicznego, o czym marzy każdy sportowiec. – Wcześniej IO znałem tylko z opowiadań i relacji. Doświadczyć ich samemu jest to coś niesamowitego. To nagroda, podkreślająca całą karierę, wisienką na torcie, której brakowało mi do tej pory, teraz czuję się spełnionym sportowcem – mówił zawodnik.

Siatkarz Aleksander Śliwka przyznał, że był to udany rok. – Były wzloty i były upadki. W dalszym ciągu chciałbym rozwijać się jako człowiek, jako sportowiec i osiągać kolejne sukcesy. Są też oczywiście rzeczy do poprawy, jeśli chodzi o ubiegłoroczne wyniki. Zawsze może być lepiej i będę nad tym pracował – podsumował. Podobnie myśli Miłosz Majka, również uprawiający siatkówkę. – To moment, gdzie zapominamy o wszystkich trudach, z którymi się na co dzień zmagamy. Siatkówka na Opolszczyźnie ma się bardzo dobrze. Poza ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle, która wygrała Ligę Mistrzów, mamy zespół ECO UNI Opole ligi żeńskiej czy Stal Nysa – mówił.

Do nagród zakwalifikowali się zawodnicy oraz ich trenerzy, którzy uzyskali następujące wyniki: miejsca medalowe na Igrzyskach Olimpijskich, Igrzyskach Europejskich, Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy oraz Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich, Akademickich Mistrzostwach Świata lub Europy, Uniwersjadzie Letniej lub Zimowej, w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata lub Europy, miejsca 4-8 na Igrzyskach Olimpijskich, Igrzyskach Europejskich, Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy,  ustanowili rekord Igrzysk Olimpijskich, Świata, Europy lub Polski, miejsca medalowe na Mistrzostwach Polski, w Pucharze Polski w przypadku zawodników reprezentujących sporty zespołowe i ich trenerów.

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy