Kolejne umowy na wymianę przestarzałych pieców w opolskich gminach

Komprachcice, Popielów i Turawa to kolejne samorządy gminne, jakie podpisują z marszałkiem województwa umowy na projekty unijne związane z likwidacją i wymianą źródeł ogrzewania na ekologiczne.

W środę 8 września  umowy z włodarzami gmin Komprachcice i Popielów podpisał w imieniu władz regionu wicemarszałek Zbigniew Kubalańca. Umowa z samorządem Turawy – w piątek.

Komprachcice zrealizują projekt wart ponad 1 milion złotych, na który otrzymały z funduszy unijnych ponad 364 tysiące złotych. To pozwoli na wymianę pieców w 60 gospodarstwach. Przypomnijmy, że to już drugi etap wymiany pieców w gminie, możliwy dzięki unijnym funduszom – wcześniej takiej wymiany można było dokonać w  50 domach. Jak mówi wójt gminy, Leonard Pietruszka, większość właścicieli domów, którzy likwidują stare źródła ogrzewania, przechodzi na ogrzewanie gazowe.  Dzięki temu projektowi szacuje się, że roczna emisja gazów cieplarnianych spadnie o niemal 375 ton rocznie.

Z kolei gmina Popielów podpisała dwie umowy – przestarzałe piece zostaną wymienione zarówno w budynkach prywatnych, jak i budynkach użyteczności publicznej. Jak mówi wójt

Sybilla Stelmach, będą to: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Dom Kultury w Karłowicach oraz świetlice wiejskie w Rybnej, Kurzniach, Starych Kolnich, Lubieni i Kaniowie oraz niemal dwadzieścia budynków prywatnych. Projekty Popielowa warte są ponad 3 miliony 561 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie unijne wyniesie niemal 2 miliony złotych.

Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca cieszy się z ekologicznych efektów tych projektów. – Tylko w gminie  Popielów,  przeliczając to przez wszystkie piece i inwestycje, będzie o kilkaset ton emisji gazów cieplarnianych mniej w porównaniu do tego, co było.
Planowana na piątek umowa z samorządem Turawy to projekt wart 2 miliony złotych, na realizację którego gmina otrzyma z urzędu marszałkowskiego dofinansowanie unijne w wysokości  695 tysięcy złotych.

Nasze serwisy