10 znakomitych spektakli w Opolu

Przed nami wyjątkowe z kilku powodów jubileuszowe 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Żywa”. Tym razem będziemy mieli okazję zobaczyć rekordową liczbę spektakli.

Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Żywa” wracają po rocznej przerwie. Zaprezentowane zostaną klasyczne realizacje z różnych scen polskich teatrów. Wyjaśnijmy, że do Opola przyjadą spektakle wcześniej wybrane przez komisję artystyczną, której przewodniczy Patryk Kencki. Zostanie wystawionych dziesięć spektakli. – Będziemy mieli okazję podziwiać realizacje w różnych konwencjach. Zobaczymy też dwie odsłony spektaklu  „Panny z Wilka”. Jeden spektakl w reżyserii Agnieszki Glińskiej, przygotowany przez Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Krakowa oraz Krzysztofa Rekowskiego z Teatru im. Stefana Jaracza z Olsztyna. Można powiedzieć, że są to dwa spojrzenia. Jeden bardziej męski, drugi bardziej kobiecy – opowiada Patryk Kencki.

Dodaje, że misją konkursu jest przywracanie teatrowi tekstów klasycznych. – Nasze wybory nie do końca są związane z tekstami dramatycznymi, ponieważ mamy wiele adaptacji. Staramy się w sposób wyważony dokonywać selekcji, aby pokazać jak obecnie wygląda scena dramatyczna w Polsce – zaznacza Patryk Kencki.

Dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego Norbert Rakowski podkreśla, że będziemy mieli do czynienia ze spektaklami, które wymagają dużej sceny. – Będą to bardzo rozbudowane spektakle, to wymaga bardzo sprawnej logistyki. Będziemy mieli bardzo mało czasu na ustawienie scenografii. Przed każdym spektaklem odbywają się próby, związane jest to z specyfiką każdej sceny teatralnej – wyjaśnia. Najbardziej rozbudowana scenografia będzie towarzyszyła spektaklowi  „Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu” Teatru im. Juliusza Osterwy z Lublina. Natomiast przedstawienie „Matka” w reżyserii Radka Stępnia z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu zaprezentowane zostanie w Modelatorni. Norbert Rakowski zaznacza, że teatr jest po remoncie, a to pozwoli na większy komfort odbioru spektakli. – Będzie można podziwiać świetne inscenizacje teatralne  – zapewnia dyrektor teatru.

W drodze wyjątku spektakl „Matka Joanna od Aniołów” w reżyserii Jana Klaty z Nowego Teatru, z przyczyn technicznych zaprezentowany zostanie w siedzibie teatru w Warszawie. Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie cieszy się, że udało się, pomimo wszystkich komplikacji, doprowadzić do finału V i VI konkursu. – Przypominamy żelazny repertuar klasyczny, inspirujemy do poszukiwań repertuarowych. W trakcie konfrontacji przyznawana jest specjalna nagroda za najciekawsze odkrycie repertuarowe Stanisława Hebanowskiego. Ten konkurs odbędzie się w tym roku w spektakularnej formie. Ten repertuar wciąż zmusza i skłania do poszukiwań – dodaje Elżbieta Wrotnowska-Gmyz.

Wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca cieszy się, że udało się przekonać Ministerstwo Kultury do zorganizowania w tym roku konfrontacji. – To okazja do zapoznania się z najlepszymi spektaklami. Cieszymy się że możemy się spotkać i żyć kulturą – mówi.  Dodajmy, że konfrontacjom będzie towarzyszyć wiele wydarzeń. Zaprezentowana zostanie wystawa plenerowa prac finalistów i laureatów VI edycji Konkursu Fotografii Teatralnej Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Oprócz premier widzowie OKT będą mogli  wysłuchać koncertów muzyków młodego pokolenia, wziąć udział w Silent Disco. W foyer teatru zaprezentują się Fours Collective, Micromusic, Ofelia i Jarecki. Zwieńczeniem koncertowych wieczorów będzie występ, w ostatnim dniu festiwalu, Zespołu TJK i Przyjaciele. Dodatkowo po każdym spektaklu widzowie będą mogli się spotkać z aktorami i reżyserem wystawianego spektaklu.

Jubileuszowa, edycja Opolskich Konfrontacji Teatralnych stanowi kulminację i podsumowanie dwóch edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Spektakle konkursowe 45. OKT:

„Matka Joanna od Aniołów” w reż. Jana Klaty Teatru Nowego w Warszawie

„Trans-Atlantico” w reż. Tomasza Gawrona Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie

„Zaczarowana królewna” w reż. Michała Derlatki Teatru Wybrzeże w Gdańsku

„Krótka rozmowa ze Śmiercią” w reż. Marcina Libera Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie

„Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego Teatru im. J. Osterwy w Lublinie

„Panny z Wilka” w reż. Krzysztofa Rekowskiego Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie

„Baśń o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze” w reż. Jarosława Kiliana Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie

„Lalka” w reż. Wojtka Klemma Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie

„Matka” w reż. Radka Stępnia Teatru Nowego im. T. Łomnickiego w Poznaniu

„Panny z Wilka” w reż. Agnieszki Glińskiej Narodowego Starego Teatru w Krakowie

 

Nasze serwisy