OCRG podsumowuje półrocze

Trzech inwestorów obsługiwanych przez Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działające w OCRG zdecydowało się na zainwestowanie w woj. opolskim w I półroczu 2021 r. Na decyzje siedmiu kolejnych czekamy. Po nieco gorszym, pandemicznym roku 2020 znów widać zainteresowanie woj. opolskim.

– W sumie w pierwszym półroczu tego roku Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działające w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki prowadziło 43 tak zwane projekty inwestycyjne, czyli sprawy inwestorów zainteresowanych naszym regionem. 33 z tych projektów były nowe – mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego. – W ubiegłym roku, trudnym, bo zdominowanym przez pandemię widać było, że inwestorzy wstrzymali się z podejmowaniem decyzji. Nowych projektów w pierwszym półroczu ubiegłego roku mieliśmy najmniej od lat, bo 27. Na szczęście okazało się, że w tym roku jest ich już nieco więcej.

Dyrektor OCRG Tomasz Hanzel mówi, że spadek zainteresowania inwestycjami w 2020 r. widoczny był w wybranych branżach, takich jak motoryzacja czy obróbka metalu. – W niektórych branżach natomiast odnotowaliśmy znaczne wzrosty dotyczące planowania inwestycji. Na przykład w sektorze elektromobilności, e-commerce z logistyką czy w budownictwie – wyliczał dyrektor OCRG. – Z pewnością zainteresowanie firm zewnętrznych Opolszczyzną w pierwszym półroczu 2021 roku wzrosło w porównaniu z rokiem 2020. Jesteśmy na progu podania do wiadomości publicznej kilku informacji o wielkich inwestycjach, które na pewno wpłyną na kształt gospodarki regionu, ponieważ są to projekty, w których planowane wydatki mają iść w miliardy złotych, a zatrudnienie liczone będzie w tysiące osób. W kilku przypadkach są to branże z wysokimi  technologiami.

Miliony złotych trafiły na konta firm

Prawie 34,5 mln zł trafiło w I półroczu 2021 r. na konta tych firm z woj. opolskiego, które realizują projekty dofinansowane z UE. Firmy wykorzystały też w tym roku ponad 15,8 mln zł unijnych pożyczek. W sumie od 2014 r. do końca lipca 2021 r. na konta opolskich firm trafiło ponad 514 mln zł unijnego wsparcia w postaci dotacji i pożyczek pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Opolskiego na lata 2014-2020, czyli unijnej puli pieniędzy regionu. – To potężny zastrzyk dla gospodarki, który z pewnością przyczynił się do rozwoju setek firm, do stworzenia nowych usług i produktów czy ekspansji wielu firm na nowe rynki – mówi marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła. – Bardzo cieszy, że nasi przedsiębiorcy nauczyli się sprawnie sięgać po unijne wsparcie, i że w każdym kolejnym naborze udowadniali, iż mają wiele pomysłów na jego wykorzystanie.

Oprócz unijnych bezzwrotnych dotacji przedsiębiorcy z woj. opolskiego mogli też w ostatnich latach korzystać z pożyczek sfinansowanych z pieniędzy z UE. Łączna pula unijnego wsparcia dla firm z woj. opolskiego na pożyczki finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Opolskiego na lata 2014-2020 to blisko 208,5 mln zł. Pożyczek takich udzielało kilku wybranych przez BGK pośredników finansowych, w tym np. Fundacja Rozwoju Śląska czy Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych. Do chwili obecnej, od końca 2017 r., gdy uruchomiono udzielanie tych pożyczek, firmom z woj. opolskiego wypłacono już prawie 198 mln zł, w tym w I półroczu 2021 r. – ponad 15,8 mln zł.

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy