Dziękują ambasadorom osób z niepełnosprawnością

Statuetka Emila Stowarzyszenia “Ambasada Sukcesu” po 15 latach została wręczona ostatni raz. To prestiżowe podziękowanie otrzymał m.in. marszałek Andrzej Buła. Przyznano również nagrodę “Ogrodnik Drzewa Życia”.

Statuetka Emila przyznawana osobom, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnościami, wręczana była od 2007 roku. – Dzisiaj Emila trzymam w rękach ostatni raz. Razem idziemy na emeryturę. Zostaje “Ogrodnik Drzewa Życia” . To honorowy tytuł dla tych, którzy pośrednio dbają o wsparcie ludzi niepełnosprawnych. Emil zaś, to podziękowanie, szacunek, ukłon w kierunku osób, które działają na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością – mówi Sybilla Fusiarz ze Stowarzyszenia Ambasada Sukcesu.

Dodajmy, że za kapitułę i przyznawanie nagrody “Ogrodnik Drzewa Życia” od tej pory odpowiedzialne będą Agnieszka Gabruk, wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu oraz Karina Bedrunka dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich UMWO.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, który otrzymał ostatnią statuetkę Emila oraz nagrodę “Ogrodnik Drzewa Życia”, nie krył wzruszenia. – Często patrząc na państwa przypomina mi się, to co było 20 lat temu. Wtedy  tworzyliśmy pierwsze warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy, przedszkola i szkoły integracyjne. Moja żona zakładała środowiskowy dom samopomocy w Kluczborku. Wtedy też już bardzo sprawnie działała pani Sybilla Fusiarz, która pokazywała nam inne oblicze niepełnosprawności. Wiedzieliśmy już wtedy, jak ważny jest opiekun osób z niepełnosprawnością. Jak ważna jest integracja środowisk. Zrozumieliśmy, że osoby z niepełnosprawnością najbardziej pragną włączenia się do normalnego życia. Człowiek ma prawo czuć się potrzebny. Ważne jest też, aby ci, którzy pracują w Zakładach Aktywizacji Zawodowej mogli zarabiać godziwe pieniądze. To sprawia, że mają poczucie wartości swojej pracy  – mówił marszałek Andrzej Buła.

Daniel Migdalski korzysta z wózka inwalidzkiego, jest wychowankiem Jacka Frydrycha, trenera nurkowania, który został wyróżniony  nagrodą “Stowarzyszenia Ambasada Sukcesu”. – Mimo, że korzystam z wózka inwalidzkiego, uczestniczę w biegach, startuję w maratonach. Nurkuję z butlą i sprzętem. Mogę zmierzyć się z tymi, którzy uprawiając sport nie mają ograniczeń – opowiada Daniel Migdalski. Joanna Stolarczyk porusza się o kulach. – Wiele osób zwraca uwagę na nasze potrzeby. Spotkania jak dziś i przyznawanie nagrody zmienia mentalność w społeczeństwie. Jako uczestniczka turnusów rehabilitacyjnych dostrzegam integrację naszego środowiska– opowiada Joanna Stolarczyk. Znany sportowiec rajdowy korzystający z wózka  inwalidzkiego Tomasz Kunecki zauważa zaś, że środowisko osób niepełnosprawnych w ostatnich latach mocno się zintegrowało. – Tym osobom żyje się coraz łatwiej. Rozwija się sport, nauka, przychylne są uczelnie. Same Emile to niesamowita historia, która akcentuje idee integracji – zaznacza Tomasz Kunecki, który został również uhonorowany tym wyróżnieniem.

Nagroda Emila została wręczona również pracownikom Pałacu w Izbicku, za pomoc i wsparcie w trakcie organizowanych tam turnusów rehabilitacyjnych. Nagroda “Ogrodnik Drzewa Życia” wręczona została instytucjom, które pośrednio działają na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnością. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. Barbara Chimiak, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Prudniku, gmina Biała, starostwo powiatowe w Opolu, Dom Pomocy Społecznej w Nysie czy rodzina zastępcza Gabriela i Janusza Frankowskich ze Ścinawy Małej.

 

 

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy