Pszczelarze świętowali dzień swojego patrona

7 grudnia obchodzimy święto patrona pszczelarzy – św. Ambrożego. To właśnie z tej okazji, w niedzielę, 4 grudnia, w Brzegu spotkali się pszczelarze z województwa opolskiego. Wojewódzkie obchody Dnia Świętego Ambrożego zorganizował Zarząd Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Opolu, wspólnie z Zarządem Miejsko-Gminnego Koła Pszczelarzy w Brzegu.

Opolscy pszczelarze obchody święta swojego patrona w Brzegu rozpoczęli od mszy świętej w kościele pw. Świętego Mikołaja. Po jej zakończeniu nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych do brzeskiego ratusza, gdzie odbyła się uroczysta akademia. Z pszczelarzami z naszego regionu spotkał się członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka, dziękując za ich bezcenną pracę i zaangażowanie, podkreślając zarazem, że rok 2022 był rokiem intensywnej współpracy Samorządu Województwa Opolskiego z opolskimi pszczelarzami. Przykładem tej współpracy było przekazanie 130 tys. zł na sześć projektów tej dziedzinie, a jednym z nich był wyjątkowy w skali kraju zakup półautomatu do produkcji węzy. Wszystko po to, aby ratować pszczoły.

Bez nich, jak podkreślał prezes zarządu Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Opolu Antoni Ożóg, powołując się na cytat Alberta Einsteina, ludzkości pozostałyby cztery lata życia. – Tym bardziej chcieliśmy docenić to , wsparciem otaczają nas władze województwa opolskiego, z marszałkiem województwa Andrzejem Bułą na czele, więc pozwoliliśmy sobie na wręczenie medali dla ich przedstawicieli – dodał.

W trakcie uroczystości członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka, wspólnie z dyrektor departamentu edukacji i rynku pracy Moniką Jurek, odznaczył w imieniu marszałka Andrzeja Buły i Odznaką Honorową Za Zasługi dla Województwa Opolskiego zasłużonych pszczelarzy – odznaki otrzymali Miejsko-Gminne Koło Pszczelarzy w Brzegu i jego wieloletni członkowie – Kazimierz Stanowski i Zbigniew Nizinkiewicz.

tk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy